Samsun Haber
Giriş Tarihi : 16-02-2023 17:13   Güncelleme : 16-02-2023 17:13

SASKİ Elbistan’da Yaraları Sarmaya Devam Ediyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından tüm birimleri ile Samsun Büyükşehir Belediyesi, depremin hemen ardından arama kurtarma, destek ve yardım faaliyetleri için ulaştığı Kahramanmaraş’ta SASKİ tarafından sağlıklı içme ve kullanma suyu ihtiyacına da çözüm üretiyor.

SASKİ Elbistan’da Yaraları Sarmaya Devam Ediyor

SASKİ ekiplerinin AFAD koordinesinde depremin ilk gününden bu yana Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde canla başla çalıştığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Ekiplerimiz içme suyu isale hatları, içme suyu şebekesi ve içme suyu tesislerinin bakımı ve onarımı için gayret içindeler. Yer altı sisteminde patlakları tek tek belirleyip onarıyorlar. Şehrin tamamına su verilmesi noktasında da 7/24 çalışıyorlar” dedi.

 

Depremin ilk gününden itibaren afet bölgesine 162 araç ve 340 personel sevk eden Samsun Büyükşehir Belediyesi bölgedeki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi bölgede mobil mutfak, temiz su temini, enerji ihtiyacı, yardımların dağıtımı, arama kurtarma, enkaz kaldırma gibi çalışmalarla depremden zarar gören insanlara destek olmakta.

 

Bölgede büyük bir gayret ve özveri ile çalışan SASKİ ekipleri de bölgenin içme suyu sorununu çözme noktasında canla başla çalışıyor. Ekiplerce hatlarda oluşan arızaların giderilmesi, su ve kanalizasyon hatlarının yenilenmesi, elektrik kesintisi nedeniyle devre dışı kalan pompa istasyonlarının jeneratörler yardımıyla çalıştırılması gibi birçok konuda Elbistan ve bağlı yerleşim bölgelerinde yaraları sarmaya devam ediyor.

 

SASKİ tarafından yapılan yoğun çalışmalar neticesinde Elbistan Merkezinde şebekelere içme suyu verildi.

 

Deprem bölgesinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,”İçme suyu ustalarımız, pompa ustalarımız, mühendislerimiz burada canla başla görev yapıyor. Su altında kalmış olan Elbistan ilçesinin ana terfi merkezinde pompa ve motorlarla ilgili arızaları giderdik. Ardından bin, 4 bin ve 5 bin ton olan 3 tane depoya su verdik. Depolarımız şu anda dolu. AFAD ile koordinasyon içinde enkaz altında olmayan şebekelere su verdik. AFAD’ın yönlendirmesiyle şehre ağır ağır hem su veriyor hem de arızaları gideriyoruz. AFAD’tan gelecek onay ile birlikte bir kaç gün içinde Elbistan’ın tamamına suyu verip tamirlerini yapacağız. Şimdilik tankerlerimizle birlikte çadır kurulan alanlara, hastanelere, bölgedeki okullara içme suyu temin ediyoruz.” Dedi.

 

Bir taraftan kanalizasyon temizliği yapıldığını belirten Demir “ Bir taraftan da vidanjörlerle birlikte kanalizasyon temizlik çalışması yapıyoruz. Çadır kentlerin olduğu tuvaletlerin kullanım suyunu temin etmek için nehirden iki ayrı noktaya dalgıç pompalar ve klorlama tesisleri ile birlikte seyyar boru hatları çekip kullanıma sunduk. Bizim buradaki çalışmalarımızı olumsuz etkileyen tek şey havanın soğuk olması. Sıcaklık geceleri eksi 18 dereceye kadar düşüyor. Bundan dolayı da içme suyu tankerlerimizin ve vidanjörlerimizin pompaları ile vanaları donuyor. Onların çözülmesi noktasında da uğraş veriyoruz. Zaman kaybımıza neden oluyor ama hızlı bir şekilde aşıp hizmete devam ediyoruz.”

 

 Elbistan’ın Yüzde 70’inin Su Sorunu Çözüldü

 

“İhtiyaç olan tüm bölgelerde gücümüz yettiğince temiz su sağlıyoruz” diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,”Elbistan’ın su sorununu çözmek için SASKİ ekiplerimiz 7/24 çalışmalarına devam ediyor. İlgili kurumlarla sürekli olarak koordinasyon halinde olan ekiplerimiz, elektrik enerji ihtiyacına büyük ölçüde çözüm bulurken; Elbistan ilçesinin yüzde 70’inin su sorununu çözdü. Köylerin de yüzde 95’ine su verildi. İlçede su verilmeyen yüzde 30’luk kısımda da arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. AFAD ile sürekli işbirliği içerisindeyiz. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz oralara da suyu vereceğiz. Yüce Mevla’m bir daha böyle acılar yaşatmasın. ” dedi.

Recep YAZGANRecep YAZGAN