Samsun Haber
Giriş Tarihi : 31-07-2023 18:09   Güncelleme : 31-07-2023 18:09

SASKİ’den 5 İlçeye Dev Proje

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (SASKİ) 19 Mayıs, Bafra, Alaçam ve Yakakent ilçeleriyle Atakum'un Taflan Mahallesi'ni arıtılmış suya kavuşturacak 19 Mayıs Barajı İçme Suyu İsale Hattı Projesi hızla devam ediyor.

SASKİ’den 5 İlçeye Dev Proje

 Proje kapsamında Atakum ilçesi Taflan Mahallesi’ne uzanan hattın yapımı tamamlandı. Projenin diğer kısımları ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, çalışmaların tamamlanmasıyla 5 ilçedeki vatandaşların memba kalitesinde içme suyuna kavuşacaklarını söyledi.

 

‘Hiç bir mahalle susuz kalmayacak’ hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) dev bütçeli altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda 19 Mayıs Barajı İçme Suyu İsale Hattı Projesi’nde de çalışmalar aralıksız sürüyor. Atakum ilçesi Taflan Mahallesi, 19 Mayıs, Bafra, Alaçam ve Yakakent ilçelerini arıtılmış memba kalitesinde suya kavuşturacak proje kapsamında toplam 90 kilometre uzunluğundaki isale hattının döşeme çalışmaları sürüyor. Atakum ilçesi Taflan Mahallesi’ne uzanan hattın yapımı tamamlanırken projenin diğer kısımları ile ilgili çalışmaların devam ettiği belirtildi. 19 Mayıs, Bafra, Alaçam ve Yakakent ilçelerinin içme suyunu halen yeraltı sularından karşılandığı belirtilerken projenin tamamlanmasıyla 69 yerleşime günde 100 bin metreküp su verileceği ifade edildi.

‘MEMBA KALİTESİNDE SUYA KAVUŞACAK’
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’un 17 ilçesinde içme suyu altyapı yatırımlarına aralıksız devam edildiğini belirterek “Her zaman şunu söylüyoruz ‘Su yoksa hayatta yok’. Bu doğrultuda kentimizin dört bir yanında dev bütçeli altyapı yatırımlarını gerçekleştiriyoruz. 19 Mayıs Barajı İçme Suyu İsale Hattı Projesi de başlattığımız ve devam eden projelerimizden birisi. Barajdan aldığımız suyu isale hatları ile içme suyu arıtma tesisine, tesisten alınan arıtılmış suyu da yine isale hatları ile ilçelerimize dağıtacağız. 5 ilçemizdeki vatandaşlarımızı memba kalitesinde içme suyuna kavuşturacağız” diye konuştu.

 

‘YOL VE SU PROBLEMİ YAŞAYAN MAHALLE KALMAYACAK’
Yol ve içme suyu ile ilgili sorun yaşayan mahalle kalmaması için ekiplerin gayretle çalıştıklarını ifade eden Başkan Demir, “Bu hedef doğrultusunda tüm ekiplerimizle sahada gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. SASKİ ekiplerimiz Samsun’un her noktasında hummalı bir çalışma yürütüyor. Planlamalarımızın ötesinde bir tempo ile bu hedefe ulaşmak için çalışıyoruz. İçme suyu ile ilgili problemleri tek tek çözmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Recep YAZGANRecep YAZGAN