Ses Kısıklığı Neden Olur, Ses Kısıklığı Doktoru Kimdir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ses Kısıklığı Neden Olur, Ses Kısıklığı Doktoru Kimdir?
07.06.2021 18:17:30

 

Ses Kısıklığı Neden Olur, Ses Kısıklığı Doktoru Kimdir?

Ses kısıklığı birçok sebepten ortaya çıkabileceği için ve üst solunum yolu hastalıklarıyla birlikte ortaya çıkabildiği için çoğu zaman ciddiye alınmaz.

Etkili bir iletişim sağlamak adına ses oldukça önemlidir. Sesinizin çatallı olması, boğuk olması veya çok ince çıkması gibi konular ses bozukluğuna işaret etmektedir. Ses kısıklığı çoğu kişinin başına gelmiş bir konudur. Bunun sebebi ses kısıklığı yapabilecek birçok sorunun bulunmasıyla alakalıdır. Ses kısıklığı olmasına neden olabilecek faktörlerden bazılarını sıralayabiliriz.

Ses kısıklığına neden olabilecek faktörler;

  • Ses tellerine zarar verecek şekilde konuşmak/bağırmak
  • Sigara kullanımı
  • Enfeksiyonlar
  • Ses teli felci
  • Akciğer kanseri
  • Gırtlak kanseri

Görüldüğü üzere ses kısıklığına sebep olabilecek çok çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bundan dolayı ses kısıklığını tam olarak anlayabilmek için bir doktora danışmalısınız. Peki ses kısıklığı doktoru kimdir? Bu sorunun cevabı Kulak-Burun-Boğaz alanıyla ilgilenen KBB doktorudur. KBB uzmanına giderek sorunlarınızı anlatabilirsiniz. Gerekli incelemeler yapılıp sorununuz anlaşıldıktan sonra sorununuza uygun çözüm geliştirilecektir.

Ses Kısıklığı Kendi Kendine Geçer Mi?

Ses kısıklığı birçok kişinin hayatının bir döneminde yaşamış olduğu bir sorundur. Yaşanan çoğu ses kısıklığı kendi kendisine geçmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının ses kısıklığı yapması sebebiyle ve yine yakın sorunlar sebebiyle ses kısıklığı görülebilmektedir. Bu durumlarda hastalıkla mücadele edilerek ses kısıklığı sorunu çözülebilmektedir. Bazen de ses telleriniz tamamıyla yorulmuş durumdadır. Ses tellerini yanlış kullanmaktan kaynaklı bu sorun, ciddi bir problem oluşturmadıysa tek yapmanız gereken dinlenmek olabilir.

Ses kısıklığının eğer ciddi bir sebebi yoksa dinlenerek geçmesi mümkündür ve böyle durumlarda dinlenmek çok önemlidir.  Aynı zamanda dinlenirken bolca su içmek, sigara gibi ses tellerinize zarar verecek şeylerden uzak durmak gerekir. Bolca dinlenerek ve dikkatli davranarak tedavi süresini kısaltabilirsiniz. Ses kısıklığının geçmesi için her zaman dinlenmek yeterli değildir. Dinlenmenin yetersiz olduğu durumlarda farklı yollara bakılır. Bu yollar arasında ses terapisi de vardır cerrahi işlem de vardır.

Sizin için nasıl bir yöntemin gerekeceğini anlamak için KBB uzmanına gitmelisiniz. Bütün sorununuz ilaçlarla da çözülebilir, sadece dinlenmeniz de gerekebilir. Bununla birlikte cerrahi işlem gerekiyorsa yani ses teli ameliyatı yapılması gerekiyorsa bu durumda da gecikmemek önemlidir. Bu yüzden doktora gitme konusunda geç kalmamalı ve uzun süreli ses kısıklığını ciddiye almalısınız.

Ses Teli Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ses kısıklığıyla ilgili sorunlar kimi zaman ameliyat gerektirebilmektedir. Sesinizin kısılmasına sebep olan polipler veya kistler varsa bunlar alınmalıdır. Bunlar cerrahi işlem yardımıyla (tel bölgesine giriş yapılarak) alınırlar ve hasta sağlığına kavuşur. Ameliyat sonrasında dikkatli olmanız, kendinizi yormamanız gerekmektedir. Ameliyat sonrası ses kısıklığı bir süre daha devam edebilmektedir. Bu süre zarfında içtiklerinize dikkat etmelisiniz.

Ses Kısıklığı Ne Kadar Sürer, Ne Zaman Doktora Gidilebilir?

Ses kısıklığı birçok sebepten ortaya çıkabileceği için ve üst solunum yolu hastalıklarıyla birlikte ortaya çıkabildiği için çoğu zaman ciddiye alınmaz. Aslında ses kısıklığı da oldukça ciddi durumlar belirtebilir. Kendinizde ses ile ilgili bir problem gördüğünüz zaman erkenden KBB uzmanına gidebilirsiniz. Bu en akıllıca ve doğru yol olacaktır. Dinlenmek isteyen kişiler ise ortalama olarak 1-2 hafta dinlenmektedir. Eğer sıradan durumlardan kaynaklanan bir ses kısıklığı varsa genellikle 1-2 hafta içerisinde geçmektedir. Eğer bu sürelerin üstündeyseniz ve ses kısıklığınız devam ediyorsa artık geciktirmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

Doktora gitme sürecinizi hızlandırmanızı gerektirecek durumla olabilir. Örnek olarak öksürürken kan gelmesi sizin beklemeden doktora gitmenizi gerektirecektir. Kısacası eğer ses kısıklığınız varsa ve yanında farklı sorunlar görüyorsanız birkaç hafta beklemeden doktora gitmeniz en iyisi olacaktır.

Bir uzmana görünmek konusunda geç kalmamak her zaman sizin avantajınızadır. KBB uzmanları bu konuda size en doğru bilgiyi verecektir. Sesinizin hangi sebepten kısıldığınızı kendiniz anlayamayabilirsiniz. Bu yüzden doktora danışmalı ve doktor desteğiyle sorunun atlatılmasına çalışmalısınız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER