Samsun Haber
Giriş Tarihi : 05-12-2022 15:57   Güncelleme : 05-12-2022 15:57

Sosyal Sorumluluk Projeleri İlkadım’da Hayata Geçiyor

Şehrin vizyonunu değiştirecek cesur adımlar atan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlkadım ilçesini adeta geleceğe hazırlıyor. İlkadım’ın tarihi dokusunu modern belediyecilik anlayışıyla bütünleştiren Başkan Demirtaş, Ata ocağı (Büyükler Kreşi), Şefkat Evi (Kimsesizler Evi), Hasta Refakatçi Evi projeleriyle odağı insan olan yapılar ilkadım’da hayat buluyor.

Sosyal Sorumluluk Projeleri İlkadım’da Hayata Geçiyor

Sosyal belediyecilik anlayışıyla ilçede hizmet anlamında büyük başarılan kaydeden İlkadım Belediyesi Türkiye başta olmak üzere tüm yerel yönetimler tarafında takip edilip takdir topluyor. İlkadım’da üstyapı yatırımlarının yanı sıra, sosyal, spor ve diğer alanlarda da büyük hizmetler veren Başkan Demirtaş, yapmış olduğu projelerle de dikkat çekiyor.

“Ata ocağı ile yaşlı büyüklerimizi kenar itilmekten kurtarıyoruz”

Geçmiş ile gelecek arasında yaşayan tecrübeleriyle bizlere ışık olan eli öpülesi büyüklerimiz içinde onları kenara itilmekten kurtaran Ata Ocağı (Büyükler Kreşi) projesiyle de bilgiler aktaran Başkan Demirtaş,” Derebahçe Mahallemizde yapımının yüzde 90’nı tamamlanan projemiz 2023 yılı itibariyle hizmete girecek. Buradaki muradımız,” Yaşlı büyüklerimizin kendi emsalleriyle zaman geçirebileceği, akşam da evlerine gidebileceği aile bağlarını sağlamlaştıran bir yapıyla yaşlılarımızı yalnızlık ve itilmişlik bir hayattan kurtaracağız. Ata Ocağımız ’da hem sohbet edebilecekler hem de çeşitli aktivitelerle hoşça vakit geçirecekler. Zaman zamanda şehrimizin tarihi ve turistik yerlerini sağlık çalışanlarımızın gözetiminde gezdirilerek akşam ise tek tek evlerine ulaştıracağız” diye konuştu.

“Hasta Refakatçi Evi ile sosyal bir yarayı daha kapatılıyor””

Hastaneler bölgesinde 50 yatak kapasiteli 23 milyon TL'lik yatırım ile temelleri atılan “Hasta Refakatçi Evi” projesiyle sosyal bir yarayı kapatıldığının altını çizen Başkan Demirtaş,” Refakatçi evimizde 2 tür hizmet verilecek. Bir, vatandaşlar gelip ayaktan hizmet alacak. Yani burada duşunu alacak, üstünü değiştirecek, karnını doyuracak ve hastasının yanına gidebilecek. Diğer bir hizmet de dar gelirli aileler burada yatılı kalabilecek. Bu projemizde sadece İlkadımlılar değil şehir dışından ve kırsal kesimden gelen insanlarımız kalabilecek. Öncelikli hususumuz burada sadece dar gelirli ailelerimizin kalabileceği bir kamu hizmeti vereceğiz” dedi.

“Kimsesiz vatandaşlarımızı özledikleri sıcak yuvada bir araya getireceğiz”

Başarılı belediyecilik geleneğinin çıtasını insan odaklı bir başka sosyal sorumluluk projesi olan Şefkat Evi (Kimsesizler Evi) ile kimsesizlerin kimsesi olacaklarını kaydeden Başkan Demirtaş,” Ataköy Mahallemizde yakın zamanda temellerinin atıldığı 1605 m2 alan 6 katlı ilk 2 katında Sağlık odası, İdari binaları, Deposu, Yemekhanesi, Dinlenme Odası diğer 4 katı ise yatakhane olarak dizayn edilen yapıda belediye olarak kendi hayatını bir şekilde devam ettiren insanlarımıza bir şefkat eli uzatmış olacağız. Bu projemizle feleğin çemberinden geçmiş insanlarımızı soğuktan ve açlıktan sokak köşelerinde ölmelerine engel olacağız. Mahalle muhtarlarımızdan, vatandaşlarımızdan gelen başvuruları değerlendiren ekiplerimiz, özel araçlarla sokakta yaşayan vatandaşlarımızı bulundukları yerden alarak Şefkat Evi’mizde konuk edecek. Kayıt işlemi yapılan kimsesizlerimizin banyo, berber, yeni kıyafet ve 24 saat sıcak su gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacağız. Sabah ve akşam olmak üzere iki öğün yemek vereceğimiz alanda 2 ile 4 yataklı odalarda sıcak bir yuva oluşturacağız" dedi.

 

Recep YAZGANRecep YAZGAN