STK'ların Kaynağı İnsandır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
STK'ların Kaynağı İnsandır!
13.12.2022 15:39:16

 

STK'ların Kaynağı İnsandır!

SAMGÜDEF'in ev sahipliğinde kentteki STK ve dernek başkanları bir araya geldi. Etkinlikte birlik ve beraberlik mesajları verildi. SAMGÜDEF Başkanı Mustafa Seven, "STK'lar olarak dile getirdiğimiz hususlar bazı kesimlerde rahatsızlık uyandırsa da bizler nihayetinde halkın sesiyiz" dedi.

 

Samsun'un önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Samsun Gümüşhane Dernekleri Federasyonu (SAMGÜDEF) Başkanı Op. Dr. Mustafa Seven, Samsun'un ve çevre kentlerin dernek yöneticileriyle dayanışma yemeğinde bir araya geldi.

SAMGÜDEF Başkanı Mustafa Seven, sosyal hayatta önemli görevler üstlenen sivil toplum kuruluşlarının, aynı amaç etrafında bir araya gelerek ortak hareket etmesinin önemine değindi.

SAMSUN'UN AKİL İNSANLARIYIZ

3 dönemdir Samsun Gümüşhane Dernekleri Federasyonu Başkanlığı görevini yürüttüğünü kaydeden Mustafa Seven, "Samsun'un sorunlarını bilen kanaat önderi âkil insanlar olarak daha sık bir araya gelmemiz, ihtiyaçtan öte bir zarurettir. Peygamber Efendimizin ifade ettiği “Birbirinize sırt çevirmeyiniz, kin tutmayınız. Birbirinizle dostluğu kesmeyiniz. Ey Allah’ın kulları! Kardeş olunuz” düsturunu kendimize örnek alıyoruz. STK’lar olarak hepimiz ayrı bir değer ifade ediyoruz ve birbirimizi tamamlıyoruz" dedi.

STK'LARIN KAYNAĞI İNSANDIR

Op. Dr. Seven, sivil toplum kuruluşlarının toplumsal ihtiyaçlar neticesi ortaya çıkmış kurumlar olduğunu belirterek, sözlerini şöyle devam etti: "Hepsinin belli bir gayesi ve hedefleri vardır. Bizim dile getirdiğimiz her mevzu, vatandaşlarımızın ifade ettiği konulardır. Dolayısıyla STK’lar olarak her zaman onların ihtiyaçlarını tespit ederek, sorunları ve talepleri doğrultusunda hareket etmek durumundayız. Bu anlamda, STK’ların kaynağı ve değeri insandır. STK’lar, aynı zamanda insanların bünyesine girebilmesinin en kolay olduğu kurumlardır. İnsanlar, STK’ların karar alma süreçlerinde kolaylıkla yer alabilirler. Bu yönüyle şeffaf kurumlardır."

SORUNLARI DİLE GETİRİYORUZ

SAMGÜDEF Başkanı Op. Dr. Mustafa Seven, "Değerli Dernek Başkanlarım! Sizler, gerek şehrinizde, gerekse mahallenizde yaşayan insanların sorunlarını gerekli mercilere ileterek çözüm bulmak için uğraş veren ve mesaisini bu gaye uğrunda harcayan, kısacası elini taşın altına koyan insanlarsınız. O nedenle yaptığınız bütün çalışmaları önemsiyorum. STK'lar olarak dile getirdiğimiz hususlar bazı kesimlerde rahatsızlık uyandırsa da bizler nihayetinde halkın sesiyiz. Vatandaşlarımızın sorunlarına tercüman oluyoruz. O nedenle bizim dile getirdiğimiz hususlar önemli ve değerlidir. Bu anlamda STK Başkanlarımız, çok önemli bir görevi üstlenmiş oluyorlar. Kendilerine müteşekkiriz" ifadelerini kullandı.

STK'ların en önemli görevlerinden birisinin de denetim ve gözetim mekanizmasını işlevsel hâle getirmek olduğuna değinen Mustafa Seven, toplumdaki sorunları, gerek kamuda, gerekse özelde aksayan durumları gözlemleyip denetleyerek çözüm yolları aramak, mağdurların mağduriyetini giderecek değişik girişimlerde bulunmak olduğunu belirtti.

STK TEMSİLCİLERİNE TEŞEKKÜR

SAMGÜDEF Başkanı Op. Dr. Mustafa Seven, konuşmasının son bölümünde milli ve manevi değerlerin yaşatılmasına da önemli katkılar sunan STK’ların toplumsal kuruluşlar arasında en önemli rolü üstlendiklerini ifade ederek, "STK’ların bu önemli misyonunu güçlendirmek, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek için düzenlediğimiz bu büyük buluşmaya katılan bütün dernek başkanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

ONUR ANITI'NDA FOTOĞRAF

Programa katılan Dernek Başkanları ve STK temsilcileri de sırayla söz alarak günün anlam ve önemiyle ilgili kısa birer konuşma yaptı. Dernek faaliyetleri yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle ilgili de konuşan STK Temsilcileri, görüş ve önerilerini dile getirerek ortak dilek ve temennilerde bulundu. Derneklerin tek bir amaç etrafında bir araya gelerek müşterek hareket edebilmesi için yapılması gereken hususların ve geliştirilecek projelerin masaya yatırıldığı programın sonunda davetliler günün anısına Atatürk Anıtı önünde bir araya gelerek birlikte hatıra fotoğrafı çekindi.

 

ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

Programa Kavak Dernekler Federasyonu (KADEF) Başkanı Bayram Erişgin, Ordulular Dernek Başkanı Eyüp Elmas, Giresunlular Dernek Başkanı Yücel Turan, 25 Mayıs Havzalılar Dernek Başkanı Osman Teber, Of Çaykara Dernek Başkanı Osman Nuri Sarı, Alucralılar Dernek Başkanı Hamza Çonoğlu, Vezirköprülüler Dernek Başkanı Recep Aslan, Sevdamız Samsun Platformu Başkanı Nuri Seven, Asarcıklılar Dernek Başkanı Bayram Konuşuk, Eczacı Teknikerleri Derneği Başkanı Murat Arslanoğlu, Sinoplular Dernek Başkanı Gülser Övet Kesimal, Mübadiller Dernek Başkanı Kadir Tatar, Tonyalılar Dernek Başkanı Ali Tomar, Samsun Muhasebeciler Dernek Başkanı Metin Genç, Kavsiad Dernek Başkanı Serdar Yerişgin, Samsun Turizm Derneği Başkanı Dilek Genç, Samsun Lozan Mübadiller Dernek Başkanı Adem Güner, Artvinliler Dernek Başkan Yardımcısı İlhan Öksüz, Bayburtlular Eski Dernek Başkanı Hakan Tali, SAMGÜDEF Federasyonuna bağlı Dernek Başkanları ve Federasyon Yönetim Kurulu Üyeleri Cevdet Tozlu, Mehmet Kaya, İhsan Kılıç, Orhan Tozlu, Yunus Diyenli, Osman Mutlu, Erdal Dinç, Sezai Kaya, Hasan Meral, İsmail Şen, İsa Bozçelik, Osman Özkurt, Yusuf Koçoğlu, Cengiz Ceylan, Kumsal Tokuç, Ufuk Karaca, Mesut Aydoğdu, İhsan Koç ve Selman Pir katıldı.

Kaynak: Halk Gazetesi - Nazım AKPINAR

STK'ların Kaynağı İnsandır!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri