Terme çayı genişletme projesi ilçeyi ayağa kaldırdı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Terme çayı genişletme projesi ilçeyi ayağa kaldırdı!
21.10.2021 13:34:19

 

Terme çayı genişletme projesi ilçeyi ayağa kaldırdı!

Akasyamhaber Terme Çayı’nın genişletilmesi projesi hakkında Ak Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimler Başkanlığı’na gönderilen raporu ele geçiştirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talepleri doğrultusunda Samsun Terme İlçesinden geçmekte olan Terme Çayı’nın sel taşkın riskini azaltmak için önerilen iki projeden vatandaşı mağdur edecek olan ikinci projenin uygulanması için 18 bina, 100’den fazla konut ve 92 binanın yıkılması için mülk sahiplerine gönderilen tebligatlar Terme’yi ayağa kaldırdı.

Akasyamhaber konuyla alakalı olarak, Ak Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimler Başkanlığı’na gönderilen raporu ele geçiştirdi.

Raporda, Terme İlçe merkezi için oluşabilecek sel taşkın riskini azaltmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığının talebi doğrultusunda bir rapor hazırlandığı ve bu raporda 2 alternatif çözüm önerisi sunulduğu belirtilerek, önerilerden Terme Çayı yatağının 50 metreden 80 metreye çıkarılmasının tercih edilerek, Terme ilçesinde 18 bina için 6306 S.K. 6/a maddesi doğrultusunda “Riskli bina” statüsü verilmiş ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce 92 dükkan 100 civarında konuta binalarını derhal tahliye etmeleri için tebligat gönderildiği belirtiliyor.

YİNE VATANDAŞ MAĞDUR EDİLİYOR

Mağdur olduğunu düşünen bazı mülk sahiplerinin bu hususla ilgili İdare Mahkemesine dava açtığı ve İdare Mahkemesinin imar planlarına bu işlemin yasaya uygun işlenmediği gerekçesiyle uygulamayı usulden bozduğu da kaydedilen rapor şöyle devam ediyor;

Konunun 09 Ağustos 2021 tarihinde yeniden Samsun BŞB Meclis gündemine alınması esnasında ilgili raporda dere yatağının 80 metreye, bazı noktalarda 76 metre çıkarıldıktan sonra, kenarlarına 7 şer metrelik imarda yol işlenmesi ile ilgili bir tavsiye kararı yok iken, Terme Belediyesi sözlü tavsiyesi ile Samsun BŞB meclisinde planlara bu yollar konularak yüzlerce konut için sonucunun ne olacağı belli olmayan bir bilinmezliğe terk edilmek istenmektedir.

DÜKKAN VE KONUTLARIN DEĞERİ YÜZDE 50 DÜŞTÜ

Burada sorulması gereken şudur;

Raporda iki alternatif sunulmasına karşılık neden ırmak yatağının genişletilmesi tercih edilmiş, önerilen ilk alternatif tercih edilmemiştir?

Irmak yatağını 80 metreye çıkarmak için 6306 SK 6/a maddesi kapsamına alınarak, binalarını terk etmesi istenen ve dükkan veya konutlarına değil de sadece arsalarına düşük bedel ödeme yapılan bu insanlar neden mağdur edilmiştir?

Bir işyerini değiştirmek bile yüzbinlerce maliyet ve müşteri kaybıdır. Hadi buna bu insanlar katlansa bile binaların gerçek değerini alamayan yüzlerce insanın tepkisi göz ardı edilmiş, Yargı yoluyla kısmen iyileştirmeler yapılmıştır.

Binalarını terk etmeye zorlanan bu insanlara Terme ve Samsun BŞB. ce neden alternatif bir proje hazırlanmamıştır? Neden  “Kendi başının çaresine kendin bak.” denmiştir?

İlgi raporda ırmak yatağı 2nci alternatif olarak 80 metreye çıkarılması istenen, ancak yol açılması ile ilgili bir tavsiye kararı yokken, üstelik tarihi camide kesintiye uğrayan bir yol çalışması hangi gerekçe ile yapılmıştır? Kaç bina bundan etkilenmektedir? Mülk sahipleri bu durumdan neden haberdar edilmemiştir?

DSİ 7.Bölge Müdürü, dere yatağının 80 metreye çıkarılmasının kolektif bir proje olduğunu, ilk aşamasının ise Salıpazarı Barajı ve Konakören tersip bendlerinin yapılması olduğunu ifade etmiştir. En son Terme merkezine gelineceği ifade edilmiştir ki bu süreçte ekte de sunulduğu üzere barajın sadece % 5’i tamamlanmıştır. Bu durumda dahi Terme merkeze müdahale etmenin 6 yıldan önce olamayacağı ifade edilmiştir. Hal böyle iken, Terme Merkezde hiçbir proje yokken, baraj ve tersip bendleri tamamlanmadan neden bu insanlar binalarından tahliye edilmeye zorlanmıştır? 

Yüzde 74 oy almış İlçede şu anda hemen herkes yerel yönetimler yüzünden Ak Partiye ateş püskürmektedir. Bu olayın siyasi bedeli hesaplanmış mıdır?

 

OLAYIN SOSYOLOJİK VE EKONOMİK DEĞERLENDİRİLMESİ 

Maalesef ilk alternatif yol seçilmediği için ırmak yatağının 80 metreye çıkarılması ile ilgili süreç geri dönülemez noktaya gelmiştir ancak imar planlarına yapılan itirazlar sonucu kenarlarına açılması düşünülen yolların plandan kaldırılması mümkündür.

Aksi takdirde;

100 e yakın bina (500 civarı konut ve dükkan) bu uygulamadan etkilenecek ve ilçedeki insanlar şu anda olduğu gibi psikolojik travma yaşamaya devam edecektir.

Merkez nüfusu 30 bin civarı olan bir ilçede bu kadar konutun boşaltılması ilçede dükkan ve ev fiyat ve kiralarını ciddi oranda arttıracaktır. Şu anda bile ev ve dükkan maliyetleri Samsun’un en gözde ilçesi Atakum’un ortalamalarının üzerine çıkmış durumdadır.

İlk etapta binalar yıkılmasa bile, rekreasyon çalışması yapılması düşünülen bu alanlarda yeniden yapılaşmaya izin verilmeyeceği için mülk değerleri çok ciddi manada değer kaybedecektir.

Sayın Başkanım;

Biz mağdurlar olarak yapılacak olan hiçbir güzel çalışmaya karşı değiliz.

Ancak daha önce 80 metre ırmak yatağında kalan bina sahibi insanların nasıl mağduriyet yaşadığına şahit olduk. Bizi yaşanan aksym ve gizli gizli yürütülmeye çalışılan belirsizlik kahrediyor.

Aynı durumla bizler de karşılaşmak istemiyoruz. Büyükşehir Meclis Üyeleri dahi projede yol olduğundan bihaber olduklarını ifade ettiler. İsteğimiz şudur;

Samsun BŞB. madem yol geçirmek istiyor, binalarımızın değerini versin biz de tahliye edelim.

İkinci olasılık bizler için bir proje üretsin ve bizler aynı değerde mülklerde ikame etmeye devam edelim.

 

Terme çayı genişletme projesi ilçeyi ayağa kaldırdı!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER