Uyutan Bilgi İle Uyandıran Bilgi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Uyutan Bilgi İle Uyandıran Bilgi
02.07.2022 13:28:02

 

Uyutan Bilgi İle Uyandıran Bilgi

Varlıkta bir şeye aşırı iştiyak duymak bağlanmak ölçüsüz değer vermek o şeyi putlaştırmak yüceltmek demektir. Hakk için olan sevgide ölçü ve sınır yoktur. Bu tavsiye edilir. Allah yücelerin yücesidir. Hak için sevmek sevgideki ölçümüzdür. Bu sınırlı varlık az bir geçim içindir. İçindekilere aşırı iştiyak duymaya ve sevmeye gelmez. Hakkın men ettiği şeylere aşırı bağlılık insanı kör ve sağır eder uyutur.

 

Varlığa karşı duyulan bu aşırı iştiyak insanın anlayışı ve görüşü önündeki en kalın zırhtır. Bir sınırın içinde başka bir sınır koymak alanı dahada daraltmak bunun gibidir. Bu varlığa bağlılık uyuyan insanın gördüğü bir rüya gibidir uyandığında rüyası yok olur. Hakkın kıymet vermediği bilgiler boş işler bizi kendisiyle oyalar kendine çeker. Kendi yoluna köle yapar. Sonunda kendi cinsine ve tarafına katar.!

İştiyakler tuzakların gizli bağları gibidir. İnsanı bu görünmez bağla Kendine doğru çeker getirir. O yüzden herkes iştiyakine dikkatle baksın. Çünkü iştiyaklerimiz avlanacağımızın vee avlayanımızın nişanını taşır. Onu görürsen ister avlanısın istersen avlanmazsın bu sana kalmış...O nişanlardan neye fazla iştiyak duyuyorsak istidatlerimiz yani kabiliyetlerimiz o yönde artar hüner sahibi oluruz. Aşırı iştiyakimiz dünyanın bir tuzağımı yoksa bizi Hakka götüren bize burak mıdır bunun cevabı önemlidir.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Uyutan Bilgi İle Uyandıran Bilgi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri