Yeşilyurt elektrik açıklama yapmadı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yeşilyurt elektrik açıklama yapmadı!
09.11.2021 09:59:30

 

Yeşilyurt elektrik açıklama yapmadı!

Samsun’da faaliyet gösteren Yeşilyurt Elektrik Üretim Şirketi, Türkiye Elektrik Üretim ve İletim AŞ’ye verdiği taahhüdü yerine getirmediği halde 210 milyon TL haksız kazanç sağladı.

Yeşilyurt Elektrik, kamuoyu tarafından emre amade olarak bilinen ve TEİAŞ’in sistemine elektrik verecek şekilde hazır bekleme anlamına gelen pozisyonunu revizyona girmesine rağmen değiştirmeyerek yanlış bildirim yaptı.

Firmanın bu şekilde 210 milyon TL haksız kazanç elde ettiği ve bu tutarın yurttaşların faturalarına yansıtıldığı belirtildi.

Olay CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın tarafından ortaya çıkartıldı.

Elektrik Piyasasını Düzenleme Kurulu (EPDK) yeni bir hesaplama yöntemi geliştirerek, devlete geri verilmesi gereken tutarı 3 kat azalttı.

Türkiye’de elektrik sisteminin beyni ve şu anda özelleştirme riski altında bulunan TEİAŞ, hangi santralın hangi güçle sisteme elektrik aktardığını tespit ediyor. Bu işlem anlık olarak, santralların gönderdiği elektrik miktarını SCADA adlı bir işletim sistemiyle yapılıyor.

Türkiye’deki genel sisteme elektrik üreten Samsun’daki bir elektrik firmasının, söz konusu SCADA sistemini yanılttığı ve bir açıktan faydalandığı TEİAŞ’ın raporlarıyla ortaya çıkarıldı.

Kurum yazışmalarına göre, rutin kontroller sırasında bir mühendis durumu fark etti.

Bunun üzerine EPDK’den alınan onayla soruşturma başlatıldı.

Soruşturma sonucunda söz konusu firmanın son iki yıldır TEİAŞ üzerinden haksız kazanç sağladığı ortaya çıkarıldı. Firma üretmediği elektriği de üretmiş gibi göstermişti.

BAKANLIK PARAYI İSTEDİ

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, söz konusu haksız kazancın tespit edilmesinden sonra Eylül ayının başında Yeşilyurt Elektrik AŞ’ye bir yazı yazarak, SFK hizmeti ve Dengesizlik Geri ödemesinden oluşan teşekkül zararını geri istedi.

Bakanlığın yazısında toplam 173 Milyon 499 Bin 995 TL’yi 09.09 2021 tarihine kadar iade fatura düzenlenerek gönderilmesini istedi.

Diğer yandan Yeşilyurt Elektrik AŞ konuyla alakalı olarak herhangi bir açıklama yapmadı.

Yeşilyurt elektrik açıklama yapmadı!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER