Yıldızı Parlayan Ülke Türkiye
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yıldızı Parlayan Ülke Türkiye
14.11.2022 18:11:52

 

Yıldızı Parlayan Ülke Türkiye

İhracatını artıran Türkiye, birçok ülke ile de krizleri aştı. Türk şirketleri artık fuarlara damgasını vuruyor, milyar dolarlık işler alıyor.

Dünyanın önde gelen şekerleme fuarlarından ‘YUMMEX ME’ bu sene ‘ISM ME 2022’ adıyla Dubai’de düzenlendi.

Fuar, yükselen Türk gıda sektörünün gövde gösterisine sahne oldu. Fuara toplamda 6.000’den fazla firma katılırken, Türkiye’den 200 firma katılım gösterdi. Gıdada en büyük pazarın Orta Doğu olduğunu söyleyen İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, sektörün şu an itibarıyla 200 ülkeye ihracat yaptığını belirtti. Avrupa’daki işlenmiş tarım ürünlerindeki büyük fabrikaların son zamanlarda kapılarını çalarak kendi markalarıyla üretim yaptırma teklifinde bulunduklarını belirten Taycı “Avrupa’daki gıda devleri ‘Kaç para istiyorsun?’ diye sormaksızın alımları gerçekleştirebilirler. İtalyanlar bu konuda çok fazla sorup sorguluyorlar. Birçok Alman firması araştırma hâlinde. İngiltere’den, Çek Cumhuriyeti’nden bölgesel markaların alımı oldu. Hâlâ Avrupa, Orta Doğu, Doğu Asya, Afrika yani Ankara’nın üzerine pergeli koyup da şöyle bir yuvarlak çizdiğimiz zaman bu bölgedeki en cazip en uygun üretim merkezi Türkiye. Bu sektörde alacağımız çok ciddi mesafeler var” dedi. Bu yılki ihracat hedeflerinin 13 milyar dolar olduğunu belirten Kazım Taycı, diplomatik ve siyasi ilişkilerin düzelmesiyle birlikte Suudi Arabistan’la ciddi manada görüşmelerin olduğunu, Güney Amerika’da Türk dizileriyle ürün tanıtımı için düğmeye basacaklarını söyledi. Taycı “Bulgurumuz, Türk kahvemiz, şerbetli ve hamur tatlılarımız, kestane şekerimiz, Mevlâna şekerimizden oluşan 9-10 tane farklı ürün var” diye konuştu.

SUUDİ ARABİSTAN FIRSATI

 Suudi Arabistan ile Türkiye arasında düzelen ilişkiler ticarete de yansımaya başladı. 19-21 Mart 2023 tarihleri arasında Riyad’da düzenlenecek olan Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı’na yoğun bir katılım bekleniyor. İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Koordinatör Başkanı Adnan Aslan, fuarın, 2019’da 3 milyar dolara kadar çıkan ancak kısıtlamalar sonrası 2021’de 185 milyon dolara kadar gerileyen Türkiye ihracatı için çok önemli olduğuna dikkat çekti. 100’den fazla Türk firmanın katılacağı fuara 10 binin üzerinde ziyaretçinin beklendiğini ve fuarın Türk firmaları için büyük bir fırsat oluşturacağını kaydeden Aslan “Türk ürünlerinin Suudi Arabistan’daki algısı çok kuvvetli. İhracatçı firmalarımızı bu önemli fırsattan yararlanmaya ve Suudi Arabistan pazarında tekrar yer bulmaya çağırıyoruz” dedi. Ülke ile iyi ilişkiler, haziran ayında bu ülkeden gelen ticaret heyetiyle hızlanmıştı. Ülkeden enerji, inşaat, ticaret alanında ilgili iş dünyası da heyete eşlik etmiş, DEİK Başkanı Nail Olpak, görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada ülke ile 2023’dte 10 milyar dolarlık ticaret hacmi beklendiğini dile getirmişti. Türkiye’nin ihracatı, yılın ilk 10 ayında ihracatı 600 milyon dolara yükseldi.

Öte yandan Riyad Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezinde gerçekleştirilecek fuar, demir ve çelik, elektrik ve elektronik, kimyevi maddeler ve mamulleri, otomotiv yan sanayi, mücevherat, yat sanayi, makine, gıda, tekstil ve hazır giyim, mobilya, halıcılık, yapı malzemeleri, doğal taş, savunma sanayi, hava ve kara taşıtları, radar ve görüntüleme sistemleri ile yüksek teknolojili sektörler başta olmak üzere tüm sektörlerde faaliyet gösteren firmaların katılımına açık olacak.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Yıldızı Parlayan Ülke Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri