Adrese Teslim İlana YÖK Teyidi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Adrese Teslim İlana YÖK Teyidi
02.01.2023 17:36:24

 

Adrese Teslim İlana YÖK Teyidi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin Seracılık bölümü için Öğretim Görevlisi için yayımlanan ilanda belirtilen şartlara Türkiye’de sadece bir kişinin sağladığını iddia edildi.

Bir aday ilan başvuru aşamasındayken bu şartı Türkiye’de sadece bir kişinin sağladığını belirterek ve bu kişinin adını yazarak üniversiteye itirazda bulundu.

Üniversite ise bu itirazı dikkate almayarak kişinin sınava başvurusunu reddetti.

Halktv.com.tr’nin haberine göre, Ondokuz Mayıs Üniversitesi 30 Aralık 2021’de Seracılık bölümü için Öğretim Görevlisi ilanı yayımladı. İlanda “Ziraat Fakültesi mezunu olup alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak. Seralarda tozlaşma artırıcıların çoğaltılması ile ilgili çalışmaları olmak. Yükseköğretim kurumlarında en az iki yıl ders verme tecrübesine sahip olmak” şartı arandı.

 

Çağlayan Candan adlı bir aday ilan başvuru aşamasında, henüz aday belli değilken bu şartı Türkiye’de sadece bir kişinin sağladığını belirterek ve bu kişinin adını yazarak üniversiteye itirazda bulundu. Üniversite ise bu itirazı dikkate almayarak Candan’ın sınava başvurusunu reddetti. Sınava sadece adı anılan kişi çağırıldı. Candan başvurusunun reddedilmesini Samsun 1’inci İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme Candan’ı haklı buldu.

Mahkeme YÖK'ten görüş istedi

BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre Candan sınava girse de ilandaki şartı sağlayan tek kişi olan Elif C. bölüme atandı. Candan, kendisi sınav salonundan çıktıktan sonra jüri üyelerinden birinin sınıfa gelip gözetmeni dışarı çıkararak diğer aday için sınav süresini 1 saat daha uzattığını iddia ederek bir dava daha açtı. Konuyu görüşen Samsun 1’inci İdare Mahkemesi YÖK’e yazdığı müzekkerede ilanın kişiye özel olup olmadığına ilişkin görüş istedi.

YÖK’ten mahkemeye gönderilen yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Seralarda tozlaşma artırıcıların çoğaltılması ile ilgili çalışmaları olmak şartının kişiyi tanımlayacak mahiyette olduğu değerlendirilmektedir.”

Kaynak: halktv.com.tr

Adrese Teslim İlana YÖK Teyidi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
mahmut demirci     2023-01-04 idari personel kadrolarına geçmiş feto olanlar şube müdür yapılıuyor
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri