Akmayan Trafik İçin Samsun Büyükşehir Belediyesinin Çözümü
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Akmayan Trafik İçin Samsun Büyükşehir Belediyesinin Çözümü
22.03.2023 14:18:05

 

Akmayan Trafik İçin Samsun Büyükşehir Belediyesinin Çözümü

Samsun'un trafik derdi katlanarak artıyor.

 

Büyükşehir Belediyesi (ana yollar ona ait olduğu için alt belediyeleri bu seferlik eleştiriden muaf tutuyorum) alternatif yol yapmak yerine mevcut ana artellerle oynayarak, olmadı akıllı kavşak yaparak, kavşakların aklı az gelince hız limit sensörleri koyarak, olmadı ceza ile tehdit ederek bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Lakin bir yandan trafiği rahatlatmak için böyle tedbir arayışlarını sürdürürken, diğer yandan ilçe dolmuşlarını şehre sokarak yarattığı trafik hacminin farkında değil.

İşte bu minval üzere bizler de güzelim Samsun'da yaşayıp giderken geçen gün Liman Kavşağı'nda ilginç bir görüntü dikkatimi çekti. İlk yapıldığında kazalara sebep olacağı endişesiyle eleştirdiğimiz kavşaktaki büyük göbeğin tam ortasında bir kayık gördüm. Kürekleri hazır bir şekilde tayfasını bekliyordu.

Yaşasın!!! dedim.

Büyükşehir nihayet tıkayarak AKMASINI ENGELLEDİĞİ trafik için kayıklı çözüm önerisi getirdi. "Büyükşehir Bizim İçin". Artık akmayan trafikte kürek çekerek ilerleyeceğiz.

Şimdi abesle iştigal edip de bu Büyükşehir 100 m ilerde deniz var, orada deniz taşıtlarını kullanıp trafiğe alternatif üretemez mi, şehri tek merkezden kurtarıp çok merkezli yapamaz mı, arkadan çevre yollarını genişletemez mi, müsait olan yerde tünel geçit inşa edemez mi... falan diye sormayın. Bizim derdimiz akmayan trafik. Yani yoldaki araç denizini kayıkla aşmak. Eee, kayık orda duruyor işte, hadi asılın küreklere. Ne demiş Şair;

"Âheste çek kürekleri Samsun uyanmasın,

Seyr-i siyasete dalan halk uyanmasın"....

Not: Aklımdan şöyle de geçmiyor değil hani; bu kayık (Allah korusun) olası sel ve taşkın afetleri için düşünülmüş bir tedbir de olabilir.

Çünkü şehir içi seller Samsun'un yabancısı değil. Her an olma ihtimali de oldukça yüksek. Yarın birgün soracaklar; olası Samsun Depremi'ne hazır mısınız diye... Olası sel felaketleri için bir kayığı tam kürekli olarak hazırladık ama olası deprem felaketlerinde halkın toplanma yeri olabilecek yeşil alanı "Kent Bilgi Merkezi" ve "İlçe Dolmuş Durağı" yaparak bozduk, affedin bizi diyebilirler.

Prof. Dr. Cevdet YILMAZ – OMÜ Öğretim Görevlisi

 

Akmayan Trafik İçin Samsun Büyükşehir Belediyesinin Çözümü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ak Zuhur     0000-00-00 Samsun'a müstehâk. Verirseniz bu adama anca bööyyle yok kayık var yok kürek var minvalince tarak kürek yazılar yazarsınız. Vermeyin oy bu herife ve partisine.
cıkcıkcık     2023-03-22 Hoca doğru demiş ama doğruları demek bir şey ifade etmiyor artık. Bunlar halk için halka rağmen yapılan icraatlerden oldu. AH bu kibir ah bu kibir.
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri