Askere Tankın Üzerinde Hutbe Verdi, Cuma Namazı Kıldırdı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Askere Tankın Üzerinde Hutbe Verdi, Cuma Namazı Kıldırdı
29.03.2022 11:21:44

 

Askere Tankın Üzerinde Hutbe Verdi, Cuma Namazı Kıldırdı

Bayburt'lu Ahmed Hocaefendi şöyle anlatır:

 

Mahmud Efendi Hazretleri ile on sekiz ay askerlik yaptım. Beraber kalırdık. Camide namaz kıldırır, elif-bâ dersi verir, Kur'ân okutur, Arapça okutur, yazı dersi verir, vaaz eder, bölüklere derse giderdi.

Akşam yatsıdan sonra herkes yatakhanesine istirahate çekildiğinde o caminin ön tarafına geçer, hava soğuksa üzerine battaniye alır ve zikrederdi. Biz sabah namazına geldiğimizde onu öylece bulurduk. On sekiz ay bir kere bile yattığını görmedim. Camide çeşme yoktu. Mahmud Efendi Hazretleri para topladı ve camiye çeşme yaptırdı.

Bir gün ona dedim ki 'Hocam bu millet (askerler) dinden hiçbir şey bilmiyorlar. Senin bu işe bir el atman lazım. Bu milleti evlerine böyle cahil göndermeyelim. Sen bunlara dinlerini öğret.'

Bana: 'Sen büyük bir şey söyledin. Ama ben bunu tek başıma yapamam. Birilerinin yardım etmesi lazım.' dedi. Ben de: 'Ben komutanlarla bir görüşeyim.' dedim.

Bizim tugay komutanı hemşerimdi. Ben de ona postalık ederdim. Onun yanına toplanırdı subaylar. Bir gün onlar toplandığı zaman ben konuyu açtım. Askerin dinini bilmediğini, bizim iyi bir hocamız olduğunu, bölüklere ders verirse faydalı olacağını söyledim. Çok şükür onlar da kabul ettiler.

Tugay komutanı diğer subaylara: 'Aranızda anlaşın da hocaefendi sizin bölüklere gelsin ders yapsın.' dedi. Onlar da bölükleri sıraya koydular. Ben koşa koşa Mahmud Efendi Hazretleri'ne geldim durumu haber verdim. Bana: 'Çok iyi ettin.' dedi. On beş bölük vardı. Hepsine derse giderdi. Bizim bölükten başladı.

Tekirdağ'a tatbikata gidilecekti. Komutan: 'Biz hocasız yapamayız.' dedi ve Mahmud Efendi Hazretleri'ni de götürdü. Orada iki hafta askere tankın üzerinde hutbe verdi ve cuma namazı kıldırdı.

Kaynak: Hatıralarla Mahmud Efendi Hazretleri'nin Hayatı

Askere Tankın Üzerinde Hutbe Verdi Cuma Namazı Kıldırdı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER