Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızlık Ortaokulu Bölümü İlk Hafızlarını Vermeye Başladı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızlık Ortaokulu Bölümü İlk Hafızlarını Vermeye Başladı
28.05.2022 18:03:35

 

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızlık Ortaokulu Bölümü İlk Hafızlarını Vermeye Başladı

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi kapsamında iki yıl önce açılan hafızlık imam hatip ortaokulu bölümü ikinci yılında ilk hafızlarını vermeye başladı.

 Hafızlığını tamamlayan öğrenciler için okulun mesleki tatbikat camiinde hafızlık merasimi düzenlendi. Hafızlık merasimine Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan YETİK, Atakum İlçe Müftüsü Hüseyin KÖKSAL, Canik Belediye Başkanı aynı zamanda İmam Hatip Okulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İbrahim SANDIKÇI ve dernek üyeleri katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 2014-2015 başlattığı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesiyle öğrenciler, imam hatip okullarında yatılı olarak kalmaksızın akademik eğitimlerine devam ederken hafızlık eğitimi almalarına da olanak sağlamaktadır. Daha önce YKS, TÜBİTAK ve uluslarası Erasmus projeleri, yabancı dil eğitimi gibi alanlarda başarısını kanıtlamış olan Atakum İmam Hatip Lisesi’nin bünyesinde 2020-2021 eğitim-öğretim yılı itibariyle açılan hafızlık ortaokulunda öğrenciler 16 ay gibi kısa bir sürede hafızlıklarını tamamlamaya başladılar.

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Mesleki Tatbikat Camii’nde hafızlık eğitimini tamamlayan 6 öğrenci için yapılan hafızlık merasiminde Canik Belediye Başkanı ve İmam Hatip Okulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İbrahim SANDIKÇI yaptığı konuşmada “Hafızlık müessesesi bizim çok değer verdiğimiz ve saygı duyduğumuz bir müessesedir. Bu anlamda yapılan çalışmaların destekçisiyiz. “ diyerek konuşmasını Kur’an neferlerinin sayısının artması temennisi ile sona erdirdi.

Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan YETİK ise yaptığı konuşmada “Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesine çok önem vermekte, biz de Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu projeye gereken hassasiyeti göstermekteyiz. Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızlık Ortaokulu’na her yıl sınavla 40 erkek 20 kız öğrenci kayıt hakkı kazanmaktadır. Bu öğrenciler hafızlık eğitimi ile akademik eğitimi bir arada götürmeyi başarmaktadır. 16 ay gibi kısa bir sürede hafızlık eğitimini tamlayabilmektedirler.” dedi.

Hafızlık merasiminde hafızlar Ku’an-ı Kerim okudu ve ilahiler seslendirdiler. Programa hafızların aileleri de katıldı. Aileler büyük bir mutluluk ve şükür duygusu içerisindeydiler.

Programın sonunda hafızlara İmam Hatip Okulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Onursal Başkanı Latif ÜNAL ve dernek üyeleri tarafından birer tablet hediye edildi.

2022-2023 eğitim-öğretim yılı için Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu başvuruları 3 Haziran’a kadar devam etmektedir. 4 Haziran’da yapılacak yazılı sınavın ardından öğrenciler sözlü sınava girecek ve başarılı olan öğrenciler okula kayıt hakkı kazanacaklardır.

 

 

 

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızlık Ortaokulu Bölümü İlk Hafızlarını Vermeye Başladı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım