Atakum Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevleri Cimer’e Şikâyet Edildi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Atakum Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevleri Cimer’e Şikâyet Edildi
17.08.2022 13:29:07

 

Atakum Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevleri Cimer’e Şikâyet Edildi

Atakum Belediyesi tarafından açılan kreş ve gündüz bakımevleri, ilgili mevzuatlara aykırı olarak açıldığı gerekçesiyle CİMER’e şikayet edildi.

 

Atakum Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevleri hakkında CİMER’e yapılan şikayette şu iddialar gündeme getirildi;

SADECE BELEDİYE ÇALIŞNALARINA HİZMET VEREBİLİR

Atakum Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevlerini kamu kurum ve kuruluşlarca açılacak Çocuk Bakımevleri hakkında yönetmelik madde 2 ve madde 11’de kurumun sadece belediye çalışanları için açılabileceğini belirten maddelerin aksine bu hizmeti “Atakum’da yaşayan bütün vatandaşlara” yönelik yapmaktadır.

Vatandaşa kreş ve gündüz bakımevi hizmeti veren diğer özel ve tüzel kişilerce kurulan kurumlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 30 Nisan 2015 tarih, 29342 sayılı Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik’e tabidir.

KURULUŞ ŞARTLARINA UYMAMAKTADIR

Belediye şirketi tüzel kişilik olup kreş ve gündüz bakımevi açmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilgili yönetmeliğinde yer alan kuruluş şartlarını, bina şartlarını personel planlamasını yapmasını gerektiği halde yapmamaktadır.

YETERSİZ EĞİTİM VE SAĞLIK ÇEVRE ŞARTLARI

Atakum Belediyesi tarafından açılan Kreş ve Gündüz Bakımevleri özel ve tüzel kişiler tarafından açılan kreş ve gündüz bakımevi işlevi gören iletmeler ve bunları tabi olduğu 30 Nisan 2015 tarih 29342 sayılı Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinin kuruluş ve işleyiş esasları hakkında yönetmeliğe uymadıkları ve denetimlerden muaf bir şekilde hareket ettikleri için hizmet verdikleri çocuklar yetersiz eğitim ve sağlıksız çevre şartlarına maruz kalmaktadır.

Atakum Belediyesi açtığı kreş ve gündüz bakımevlerinin kontenjanlarının belirlenmesinde ilgili mevzuata uyulmamaktadır.

Bahçe alanlarının belirlenmesi de mevzuata aykırı bir şekilde keyfi olarak belirlenmektedir.

HAKSIZ REKABET

Atakum Belediyesi’nin aldığı ücret ilgili mevzuatın 13 maddesine aykırıdır.

Aldığı izne muhalif özel kreş ve gündüz bakımevleri gibi hizmet vererek amacını aşan ilgili mevzuatlara uymayan bu kurumlar kamu yararı ve özellikle de çocuklarımız için sakıncalıdır. Bu düzenlemeye tabi olunmadan hizmet verilmesi ben yaptım oldu mantığı çok büyük yanlıştır. Sosyal belediyecilik tezine aykırı olarak haksız rekabet yapılmaktadır; mevzuata uyarak, maliyetleri katlanarak özel ve tüzel kişilerce kurulan işletmeler zarara uğratılmaktadır.

Belediye çocuklarımız için gerekli şartları sağlamadan anaokulu açmış gibi sosyal medyada reklamı yapılmaktadır. Kreşkondu yapar gibi parklardan ağaçların kesilerek parkların işlevi dışında kullanıldığı çocuk başına aylık 1750 gibi ciddi ücretlerin alındığı bu kreşleri belediye ticarethane işletir gibi işletmektedir.

 

Atakum Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevleri Cimer’e Şikâyet Edildi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Haka semerci     0000-00-00 Gorende sizi evliya sanacak miietin gozunde cabak varsa sizde neler var var neler
Yagmur     0000-00-00 Gerçekten katiliyorum bu kadr yüksek meblag olması sonucu oğlumu bir yere veremedim devlette belki yaş sonrası alıyor yazık bizim gibilere
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri