Avrupa İçin En Büyük Gaz Merkezini Türkiye'de Kurabiliriz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Avrupa İçin En Büyük Gaz Merkezini Türkiye'de Kurabiliriz
14.10.2022 13:54:44

 

Avrupa İçin En Büyük Gaz Merkezini Türkiye'de Kurabiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi nedeniyle bulunduğu Kazakistan’ın başkenti Astana’daki ikili temasları kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede yaptığı konuşmada, tekrar bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin'in 70'inci yaşını tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha nice yıllara" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı takdirde Rusya Devlet Başkanı Putin'le gelecek dönemde Semerkant'ta tekrar bir araya gelme şanslarının olduğunu dile getirdi.

Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı Zirvesi çerçevesinde yapılan ikili görüşme öncesi Putin Erdoğan'a, ''(Akkuyu) Nükleer Santral çalışması planlandığı gibi gidiyor. Gaz tedarikinde Türkiye en güvenli güzergâh haline geldi. Avrupa'dan çok daha güvenli bir güzergâh haline geldi. Türkiye'de büyük bir ikmal merkezi kurabiliriz" dedi.

"TürkAkımı'nı patlatmayı planlıyorlardı, biz bu terör eylemini önledik. Rusya'dan Türkiye'ye hidrokarbon tedariği tam akışla devam ediyor" diye konuşan Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doğal gaz fiyatları şu anda zirvede. Türkiye'de bir merkez önerisinde gaz fiyatları siyasi imalar olmadan belirlenebilir.''

Rusya Devlet Başkanı Putin dün yaptığı açıklamada da Avrupa’ya yönelik en büyük gaz aktarım merkezini Türkiye’de kurabileceklerini söylemişti.

Bugüne kadar Avrupa’ya gaz aktarımında kullanılan Kuzey Akım 1 Boru Hattı'nın devre dışı kaldığını hatırlatan Putin, bunun yerine Avrupa’ya Türkiye üzerinden gaz aktarabileceklerini belirtmişti.

AVRUPA İÇİN EN BÜYÜK GAZ MERKEZİNİ TÜRKİYE'DE KURABİLİRİZ

Astana’daki görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan da Akkuyu Nükleer Santrali’nin birinci türbininin önümüzdeki yılın ilk yarısında açılmasının dünyada farklı bir ses getireceğini ifade etti.

Erdoğan, ''Sinop ile ilgili de bir adım atılabilirse bu farklı bir çarpan etkisi yapacaktır. Tahıl mutabakatını güçlendirerek sürdürmeliyiz'' diye konuştu.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin-Erdoğan görüşmesinde Türkiye'nin Rusya ile Batılı ülkeler arasında arabuluculuk yapması teklifinin ele alınmadığı belirtildi.

 

Avrupa İçin En Büyük Gaz Merkezini Türkiye'de Kurabiliriz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri