Siyaset
Giriş Tarihi : 10-05-2024 10:58

Avrupa'nın Değerleri Sarsıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Avrupa'daki bazı ülke ve kurumların Gazze politikasına tepki gösteren Erdoğan, "Avrupa değerlerine yönelik inanç sarsılmıştır. Krizler, çatışmalar ve savaşlar çözümsüzlüğe mahkum oldukça, bu değerlerin sorgulanması artarak devam edecektir" dedi.

Avrupa'nın Değerleri Sarsıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla paylaştığı mesajda Avrupa ülkelerine eleştirilerde bulundu. Bazı Avrupa kurumları ve ülkelerinin Gazze'de izlediği politikalara tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu politikalar Avrupa'nın değerlerini sarstı. Krizler ve savaşlar çözüme kavuşmadıkça bu değerler sorgulanmaya devam edecek" dedi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine ilişkin de çağrı yapan Erdoğan, "Her alanda iş birliğini geliştirmesi ve daha sağlam bir zemine oturtmasının vakti çoktan geldi" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Avrupa bütünleşmesinin temellerini atan Schuman Deklarasyonu’nun yayımlandığı 9 Mayıs, Avrupa Birliği’ne (AB) adaylık statümüzün tescil edildiği 1999 yılından bu yana ülkemizde de 'Avrupa Günü' olarak idrak edilmektedir. 9 Mayıs Avrupa Günü, sadece Avrupa'nın siyasi ve ekonomik birliğinin başlangıcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda onlarca yıl süren ortak çabanın meyvesi durumundaki barışın ve istikrarın anılmasına da imkân sağlamaktadır.

TERÖR TEHDİDİNE VURGU

Ancak, küresel düzeyde ve yakın bölgemizde yaşanan savaşlar, çatışmalar, terör eylemleri, düzensiz göç ve iklim değişikliği gibi birçok meydan okuma, tüm dünyada olduğu gibi Avrupa Kıtası’nda da düzeni tehdit etmektedir.

İSLAMOFOBİ VE IRKÇILIK UYARISI

Kıta genelinde giderek tırmanan İslam düşmanlığı, yabancı karşıtlığı ve ırkçılık, Avrupa’da hayatlarını sürdüren insanlarımız ve göçmenler için en büyük endişe kaynaklarından biridir. Avrupa Türk Toplumu’na yönelik ayrımcılık ve nefret suçları günden güne olağan hale gelmektedir.

AVRUPA'YA GAZZE ELEŞTİRİSİ

Bugüne kadar 15 bini çocuk toplam 35 bin Filistinlinin katledildiği Gazze krizi bağlamında bazı Avrupa kurumlarının ve ülkelerinin izlediği politikalar ise Avrupa değerlerine yönelik inancın sarsılmasına sebep olmuştur. Avrupa’yı ve müşterek coğrafyamızı etkileyen krizler, çatışmalar ve savaşlar çözümsüzlüğe mahkum oldukça, bu değerlerin sorgulanması artarak devam edecektir.

Mevcut jeopolitik konjonktürde, AB'nin, geniş Avrupa coğrafyası ve Akdeniz Havzası’nda kapsayıcı, iş birliğini önceleyen ve adaletli politikalar izlemesi, kıtamızın geleceği açısından her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.

TÜRKİYE'NİN AB'YE ÜYELİK SÜRECİ

Genişleme politikasının ivme kazandığı bu kritik dönemeçte, ülkemiz ve AB’nin, ilişkilerinin temeli olan katılım müzakereleri dahil, her alanda iş birliğini geliştirmesi ve daha sağlam bir zemine oturtmasının vakti çoktan gelmiştir. AB'nin ülkemizle ilişkilerini ahde vefa ilkesi çerçevesinde adil ve sonuç odaklı bir yaklaşımla yürütmesi, ilişkilerimizi çıkmaza sokan politika ve söylemlerden kaçınması hayati öneme sahiptir.

Avrupa Birliği’nin küresel güç olmasını da olumsuz anlamda etkileyen ülkemize yönelik dışlayıcı politikalar karşısında, Türkiye, sahip olduğu stratejik imkân ve kabiliyetlerini kullanmaktan ve geliştirmekten geri durmayacaktır. Türkiye olarak, gelecekte daha müreffeh, daha dayanışmacı, daha açık, ülkemizin hak ettiği yeri aldığı bir Avrupa tablosu için birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isterim. Bu düşüncelerle, vatandaşlarım başta olmak üzere tüm Avrupalıların 9 Mayıs Avrupa Günü'nü tebrik ediyorum."

adminadmin