Bebeklerde İşitme Kaybı Dil Gelişimini Olumsuz Etkiliyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bebeklerde İşitme Kaybı Dil Gelişimini Olumsuz Etkiliyor
04.03.2023 16:18:09

 

Bebeklerde İşitme Kaybı Dil Gelişimini Olumsuz Etkiliyor

Bebeklerde işitme kaybının zamanında teşhis edilmesinin, erken müdahale açısından önemli olduğunu vurgulayan Liv Hospital Samsun Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden Op. Dr. Karadavut, “İşitme kaybının tanısı geç konduğunda bebek ve çocukların optimal gelişimi ve kişisel başarıları olumsuz etkilenmektedir.

Çünkü dil ve iletişim becerileri çocuğun normal gelişimi için önemli rol oynamaktadır. Bu becerilerin kazanımındaki gecikme okuma-yazmayı, akademik başarıyı ve kişisel-sosyal gelişimi etkilemektedir” dedi.

 

Liv Hospital Samsun Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden Op. Dr. Yunus Karadavut, 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü dolayasıyla bilgilendirmede bulundu.

KİŞİSEL BAŞARILAR OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR

İşitme kaybının saptanmasının, erken müdahale hizmetlerinin sağlanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Karadavut, “İşitme kaybının tanısı geç konduğunda bebek ve çocukların optimal gelişimi ve kişisel başarıları olumsuz etkilenmektedir. Çünkü dil ve iletişim becerileri, çocuğun normal gelişimi için önemli rol oynamaktadır. Bu becerilerin kazanımındaki gecikme okuma-yazmayı, akademik başarıyı ve kişisel-sosyal gelişimi etkilemektedir. Bu nedenle hem Türkiye’de hem de dünyada yeni doğan, çocukluk ve okul dönemlerindeki çocuklarda işitme taramalarına önem verilmektedir” diye konuştu.

 

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

Okul çağı çocuklarının risk altında olduğunu da sözlerine ekleyen Op. Dr. Karadavut, “Alerjiler, üst solunum yolu enfeksiyonları, geniz eti ve bademcik enfeksiyonları ve buna bağlı orta kulakta sıvı birikmesi durumu, dış ve orta kulak enfeksiyonları, buşon (kulak kiri), travma, kulak içine yabancı cisim kaçması gibi durumlar ve genetik hastalıklar işitme kaybına neden olabilir. İşitme eğitim ve iletişim için en önemli bileşendir. Okul döneminde daha da önemli hale gelmektedir. Kalıcı işitme kaybı yaygınlığının okul çağındaki çocuklarda binde 9’a yükseldiği bildirilmektedir. Bir ya da iki kulakta kalıcı ya da geçici işitme kaybı, okul-yaşı çocuklarının yüzde 14’ten fazlasını etkilemektedir. Tek taraflı işitme kayıplarında bile sınıf tekrar oranı yüzde 37 olarak bildirilmektedir. İşitme kaybı dikkat, öğrenme ve sosyal işlevlerdeki sıkıntıları artırmaktadır. Çocuklardaki işitme kaybı yaygınlığı eğer gerekli tıbbi ve eğitim desteği sağlanamazsa, okul başarısını olumsuz etkileyerek bireylerde önemli sosyal ve ülke açısından ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Sonuç olarak okul çağı çocuklarında işitme kaybı ihmal edilmemeli ve en yakın uzman hekime başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bebeklerde İşitme Kaybı Dil Gelişimini Olumsuz Etkiliyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri