Bediüzzaman Ve Necip Fazıl Kısakürek Dostluğu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bediüzzaman Ve Necip Fazıl Kısakürek Dostluğu
28.05.2022 10:02:48

 

Bediüzzaman Ve Necip Fazıl Kısakürek Dostluğu

Necip Fazıl Kısakürek, dinimizin ve vatanımızın selameti için çile çekmiş bahtiyar insanların en önemlilerinden bir tanesidir. Ne yazık ki; dindar insanlar bu zatın kıymetini yeterince bilememektedirler.

Kimsenin ağzını açıp konuşamadığı CHP’nin tek parti devrinde ve askeri darbelerin en acımasız günlerinde dahi susmamış hakikatleri zalimlerin yüzlerine vurmuş bir mütefekkir ve şairimizdir.

Vefatının 39. Yıldönümünde Kısakürek’in aziz hatırasını yad etmek kendisi gibi bir Bahriye Mektebi mezunu olarak boynuma bir borçtur. Zira Müslümanlar için yaptığı hizmetler çok olup Bediüzzaman Said Nursi hakkında kimsenin cesaret edip konuşamadığı bir zamanda iki kitap yazabilmiş nadir bir şahsiyettir.

Necip Fazıl Kısakürek, yazdığı bu kitaplarda Bediüzzaman’ın hayatı ve eserlerini özetleyip halkımızın bilgisine sunmuştur. Bediüzzaman’ı halkımıza müspet olarak tanıtan kişilerin başında Necip Fazıl Kısakürek’i saymak hiç de hatalı olmayacaktır. Zira bu ülkede yaşayan insanlar; Bediüzzaman ve talebelerini, basında çıkan yazılardan dolayı olumsuz bir şekilde tanıyordu.

Bediüzzaman Said Nursi böylesine önemli bir fikir ve düşünce insanı olan Kısakürek hakkında eser ve hatıralarda yer vermiştir. Öyle ki; İstanbul’a geldiğinde Necip Fazıl ile bizzat görüşmüş ve çalışmalarından ötürü dualarını eksik etmemiştir.

Necip Fazıl ile Bediüzzaman’ın birçok ortak özelliği bulunmaktadır. Din ve imanın güçlenmesi için hayatını vakfeden bu iki insanın en belirgin özelliği korkusuzca gerçekleri haykırmış olmalarıdır. Elbette bunun sonucunda hayatlarının büyük bir bölümünü hapiste ve sürgünde geçirmişlerdir. Devrin zalim diktatörleri bu iki şahsiyeti ortadan kaldırmak için her türlü çabayı göstermiş ise de Allah her ikisine de uzun ve bereketli bir ömür bahşetmiş seksen yaşlarından sonra vefat etmişlerdir.

Necip Fazıl’ın Bediüzzaman ile ilgili ilk kitabı, “Son Devrin Din Mazlumlarıdır”. Bu kitapta 7 büyük şahsiyete ve 9 olaya yer verilmektedir. Kitabın takdim yazısında Kısakürek şu hatırlatmaları yapıyor;

Bu eser, “Tarih Boyunca Büyük Mazlumlardan” sonra beklenmesi ve ona eklenmesi gereken bir bahsi çerçeveliyor. İman ve ideal uğrunda umumî mazlumluk davasının çok yakından, öz hayatımızdan, yakın tarihimizden ele alınması ve hususî plânda gösterilmesi... Bu yakın tarih ve hususî plân, İttihad ve Terakki ile başlayıp Cumhuriyetle yerleştiğini gördüğümüz İslam nefretinin zeminini çizer ve o zemin üzerinde en kuduz zalim kılıcıyla düşürülen masum başların hikâyelerini anlatır.

Bir ara bu kitap 33 baskı yapmıştır. En geniş ve ayrıntılı kısmı Bediüzzaman’a aittir. Üçüncü bölümde çocukluğu, gençliği, savaş yılları ve harpteki başarıları, cumhuriyet dönemi, hapis ve sürgün yaşamını safha safha anlatmıştır. Ülkemiz insanı, devletin Bediüzzaman hakkındaki menfi propagandasını Necip Fazıl’ın eserleri sayesinde anlamış onun gerçek değerini fark etmiştir. Bu nedenle Nur Talebeleri için Necip Fazıl’ın bu eseri çok önemlidir. Zira “Allah” demenin yasak olduğu bir dönemde böyle bir kitabı yazmak her babayiğidin harcı değildir.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

vehbi kara bediüzzaman necip fazıl
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım