Belediye Çalışanları Arasındaki Maaş Farkı Kapanmalı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Belediye Çalışanları Arasındaki Maaş Farkı Kapanmalı
24.12.2022 14:10:07

 

Belediye Çalışanları Arasındaki Maaş Farkı Kapanmalı

Hizmet-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun, Samsun’da belediye çalışanlarının aynı işi yapmasına rağmen, başka bir belediye çalışanının farklı ücret almasının yanlış olduğunu savunarak, aynı işi yapan belediye çalışanlarının aynı maaşı alması gerektiğini savundu.

Samsun İnternet Gazetecileri Platformu üyeleri, Gazeteci Okan Çakır, Gazeteci Ramazan Çağlar, Gazeteci Tolga Birgücü ve Gazeteci Recep Yazgan, Hizmet-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun’u ziyaret etti.

“AYNI MUHİTTEKİ BELEDİYELERDE MAAŞLAR FARKLI”

Başkan Ziya Uzun, Samsun’da aralarında 10 km mesafesi bile olmayan iki farklı belediyede, aynı şartlarda çalışan işçilerin maaşlarının farklı olduğunu ifade ederek, gelir eşitsizliğinin düzeltilereK adaletin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Başkan Uzun; “durumu iyi olan belediye çalışanları yüksek ücret öderken, yanı başında ki komşu belediye ekonomik durumu öne sürerek ederek eşit ücretten kaçınmaktadır. Modernleşen dünyada işçiler yanı başında ki komşu belediye haricinde, Edirne’den Kars’a tüm belediyeler ile iletişim halinde olup maaş karşılaştırması yapmaktadır” dedi.

 

“GELİR EŞİTSİZLİĞİ İŞ KAYBINA NEDEN OLUYOR”

Daha düşük ücret alan belediyelerde çalışan işçiler motivasyonun düşmesine sebebiyet verdiğini ifade eden Başkan Uzun; “İşçilerin maaşları arasında ki dengesizlik, çalışma veriminin düşmesine neden oluyor. Bu yüzden Anadolu’nun neresinde çalışırsa çalışsın tek tip ücretlendirme yapılmalıdır. Yani eşit ücret. Farklı belediyelerde çalışıp, aynı işi yapan ve farklı ücretlendirme olması, düşük ücret alan işçiye adaletsizlik oluşuyor. Bakanlık nezdinde yapılacak olan sözleşmeler sayesinde bu sorun ortadan kalmış olacaktır. Somut adımlar atılıp soyut sonuçlar almaktan kaçınılıp ivedilikle alt işveren olarak çalışan işçiler daimi kadroya alınmalı ve aynı maddi ve sosyal haklardan yararlanmalı” diye konuştu.

Belediye Çalışanları Arasındaki Maaş Farkı Kapanmalı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri