Botox Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Botox Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
25.02.2022 18:30:00

 

Botox Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son derece hızlı bir şekilde uygulanan ve güvenilir bir prosedür olan botox yaş alma ve çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesinde önemli bir role sahiptir.

Yaş almanın doğal bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu gerçek yaşlanmanın etkilerinden rahatsız olmamızı engellemiyor. Bu nedenle yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan çizgilerin, kırışıklıkların ve derin olukların giderilmesi için farklı yöntemlere başvuruluyor.

Son derece hızlı bir şekilde uygulanan ve güvenilir bir prosedür olan botox yaş alma ve çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesinde önemli bir role sahiptir. Cilt altındaki yağ tabakasında, cildin elastin, kolajen ve hyaluronik asit gibi yapısal elemanlarında yaş almaya bağlı olarak azalmalar bunun sonucunda da sarkmalar ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Sarkmaların, kırışıklıkların ve çizgilenmelerin giderilmesi için botoks prosedürüne sıklıkla başvurulur.

Botoks Prosedüründe Bu Noktaları Gözden Kaçırmayın

İnsanlar duygularını ifade etme ve tepkilerini yansıtma noktasında mimiklerinden yararlanırlar. Yaş almaya bağlı olarak mimik kaslarının üzerinde derin çizgiler ve kırışıklıklar meydana gelir. Bu sorunun giderilmesi için sık tercih edilen bir prosedür olan botox uygulaması yalnızca yeni kırışıklıkların oluşmasını engellemekle kalmaz. Aynı zamanda mimik kaslarının üzerinde bulunan derinin de pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar. Aneorob ortamda oluşan ve Clostridium Botulinum olarak adlandırılan nörotoksinin enjeksiyonu botoks prosedürünün temelini oluşturur.

Botox enjeksiyonu çok ince uçlu iğneler kullanılarak gerçekleştirilir. Uygulamadan önce lokal anestezik etkili krem tedavi bölgesine sürüldüğünden enjeksiyon sırasında acı ya da ağrı hissedilmesi söz konusu değildir. Botox enjeksiyonundan sonra hasta kaldığı yerden günlük yaşantısına devam edebilir.

Eğer hastanın düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa hasta, botox enjeksiyonundan önce bu konuda doktorunu mutlaka bilgilendirmelidir. Ayrıca botox uygulamasından 2 hafta önce aspirin ve türevi kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ara verilmelidir.

Kanın pıhtılaşmasını önleyici özelliği nedeniyle balık yağı, yeşil çay, gingko biloba, ekinezya, sarımsak, C ve E vitamini kullanımı da botox enjeksiyonundan 2 hafta önce bırakılmalıdır.

Botox uygulaması yapılacak hastalar, uygulamadan en az 3 gün önce alkol tüketimine ara vermelidir. Eğer uygulamanın yapılacağı tedavi bölgesinde herhangi bir enfeksiyon bulunuyorsa bu konuda doktor bilgilendirmeli ve botox enjeksiyonu ertelenmelidir.

Botoks Enjeksiyonundan Sonra İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Botox enjeksiyonunu izleyen ilk birkaç saat uygulama bölgesindeki yüz kasları çalıştırılmalı ve bu şekilde uygulamanın kaslar üzerindeki etkisinin artması sağlanmalıdır. Enjeksiyon bölgesinde morluk, şişlik ve kızarıklık oluşumunun azaltılması için uygulama bölgesine soğuk kompres yapılmalıdır.

Uygulamanın ardından ilk 4 saat yüzüstü yatmama, ilk 24 saat uygulama bölgesini ovuşturmama, bölgeye masaj ve makyaj yapmama konusunda dikkatli olunmalıdır.  Ayrıca kaş aldırma ve saç boyama işlemlerinden de uzak durulmalıdır.

Botox enjeksiyonunu izleyen ilk 24 saat içinde sıcak su, hamam, sauna ve güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Ağır fiziksel aktivitelerde bulunulmamalıdır.

Uygulamadan sonraki 3 gün boyunca, enfeksiyon bulaşma riski dolayısıyla havuza girmeme, kan sulandırıcı ilaç, ağrı kesici, alkol ve sigara kullanmama konusunda özenli olunmalıdır. Aynı zamanda yüksek oranda sodyum, kafein ve şeker içeren gıdalar tüketilmemelidir.

Botox enjeksiyonunu takip eden 1 hafta süreyle cilt bakımı ve peeling yaptırılmamalıdır.

Lipoliz Nedir?

Botox ve lipoliz İstanbul başta olmak üzere farklı yaş gruplarındaki hastalar arasında popüler olan medikal estetik prosedürlerdir. Uzman Dr. Şafak Göktaş bu konudaki uzmanlığı ile hastalarının memnuniyetini üst düzeyde sağlamaktadır. Siz de Uzman Dr. Şafak Göktaş ile iletişime geçerek botox, leke tedavisi ve diğer medikal estetik prosedürler ile ilgili bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Görünümünü iyileştirmek için düzenli diyet ve spor yapan kişiler vücutlarındaki bazı inatçı yağ birikintilerinden kurtulamayabilirler. Bu yağlardan kurtulmak kolay olmadığı gibi geleneksel yöntemler kullanıldığı takdirde çok fazla özveri ve disiplin gerektirir.

Etkili bir bölgesel şekillendirme tedavisi olan lipoliz, daha az invasive ve oldukça etkili olması nedeniyle liposuction prosedürüne göre çok daha fazla tercih edilen bir yöntemdir.

Bir dizi küçük enjeksiyondan oluşan lipoliz prosedürü özellikle lokalize yağ ve selülit birikimlerini hedefler. Enjeksiyonlar, doğal soya fasulyesi lesitini ile diyet ve egzersize direnen küçük, inatçı yağ birikintilerini çözmeye yardımcı olan enzimlerden oluşur.

Enjekte edilen ilaç, cildin altındaki yağ birikintilerini yavaşça çözer ve kırar. Vücut, yağları doğal olarak yok etmeye devam edeceğinden, yağ azaltma ve kilo vermenin sonuçları yaklaşık 3-4 hafta sürecektir. Kapsamlı cerrahiye gerek kalmadan,  lipoliz, aşırı yağın alınması için en iyi ve çok daha güvenli bir seçenektir.

Lipoliz tedavisi hem erkekler hem de kadınlar için minimum rahatsızlık ile etkili bir işlemdir. İnatçı yağ birikintilerini ortadan kaldırarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini ve görünümünden memnun olmasını sağlar.

Yapılan çalışmalar, lipoliz yönteminin,  yağ hücrelerinin bölünmesine neden olduğunu ve bunun da daha sonra karaciğerdeki normal sistem yoluyla yağın doğal olarak temizlenmesine yol açtığını kanıtlamıştır. Tedaviler istenilen sonuca ulaşılana kadar 3-4 haftada bir yapılır. Yağ birikintisinin hacmine bağlı olarak ortalama 3-5 seans gerekir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER