Bu açıklamayı neden Erhan Usta’ya yaptırıyorlar
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bu açıklamayı neden Erhan Usta’ya yaptırıyorlar
26.01.2023 12:57:55

 

Bu açıklamayı neden Erhan Usta’ya yaptırıyorlar

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, başörtüsü değişiklik teklifi ile ilgili partisinin tavrını açıklarken teklife bu haliyle Genel Kurul'da destek vermeyeceklerini söyledi.

 

"Tarih Cumhur İttifakı'nı asla affetmeyecek. Teklifinin asgari 510 milletvekiliyle geçme imkanını ittiler" ifadelerini kullanan Erhan Usta meseleyi gündeme getiren CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında tek kelime etmezken, AK Parti’yi eleştirmesi büyük bir çelişki olarak değerlendirildi.

Önergelerinin reddedilmesinin birtakım sonuçları olacağını kaydeden Usta, "Bizim bu çok haklı olan talebimizin yerine getirilmesi durumunda biz İYİ Parti olarak, CHP de bu teminatı verdi, 'Biz bu maddeye olumlu oy kullanacağız' dedik. Bunun anlamı, başörtüsüne yönelik anayasa değişiklik teklifinin asgari 510 milletvekiliyle Meclis Genel Kurulundan geçme imkanını da ellerinin tersiyle itmiş oldular." diye konuştu.

Evlilik birliğini tanımlayan Anayasa'nın 41'inci maddesinde de değişiklik yapılmaya çalışıldığını anımsatan Usta, "Anayasamızın 41'inci maddesinde aslında hukuken, Nüfus Kanunu'nda da Medeni Kanun'da da çok sarih olarak anlaşılabileceği gibi Türkiye'de ancak bir kadın ve bir erkek evlilik birliğini gerçekleştirilebilir. 41'inci maddeye baktığımızda bu hükmün altının çizildiğini görüyoruz. Bir şeyin altını çizmek için anayasa değişikliği yapılmaz. Toplumsal böyle bir talep de yok." dedi.

Kendisi de Havza 25 Mayıs İlkokulu ve İmam Hatip Lisesi mezunu olan, eşi başörtüsü olan Erhan Usta’nın, önce “Evet destekleyeceğiz…” dedikten sonra, CHP - HDP ile ayrı düşmemek, birlik görüntüsü vermek için, Millet İttifakı’nın oy kaygısını başörtüsüne malzeme yapmasını eşine ve annesine lafı dolaştırmadan nasıl izah edeceği merak konusu oldu.

Bu açıklamayı neden Erhan Usta’ya yaptırıyorlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Musti     2023-01-26 Erhan Bey, toplumun değerlerine korumak ve güçlendirmek ve anayasal güvence altına almak amacıyla önerilen anayasa değişikliği maddeleri arasında milli ve manevi güvenliği tehdit eden bir durum varsa, açıklar mısınız? Toplum olarak bizim beklentimiz budur. Destek vermeyeceğinizi belirttiğiniz açıklamanız ikna edici değil, Erhan Bey. Bu açıklamanızın sonuçları olacaktır.
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri