Büyük Üstad Rint Akyüz’ü Yolsuzluk İddiaları Mı Götürdü!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Büyük Üstad Rint Akyüz’ü Yolsuzluk İddiaları Mı Götürdü!
01.06.2023 12:45:15

 

Büyük Üstad Rint Akyüz’ü Yolsuzluk İddiaları Mı Götürdü!

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nda sessiz sedasız görev değişimi yaşandı.

Birbirlerini yolsuzlukla suçlayan masonlar Büyük Üstat Rint Akyüz'ü aradan çıkarıp, Remzi Sanver'i derneğin başına getirdi.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın İzmir Alsancak’ta yapımı devam eden binasındaki yolsuzluklar locanın kalın duvarlarını aşarak savcılığa ulaşmıştı.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Büyük Üstad Rint Akyüz’ün önceki dönem görev yapan dernek yöneticileri hakkında İzmir Alsancak’ta devam eden inşattaki yolsuzluk iddialarıyla alakalı olarak yaptığı suç duyurusu üzerine, yolsuzlukla suçlanan yöneticiler de Büyük Üstad Rint Akyüz’den şikâyetçi olmuşlardı.

Yaşanan bu olayların ardından Prof. Dr. Remzi Sanver, sessiz sedasız Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği Başkanı oldu.

Remzi Sanver'in twitter paylaşımının başlığına "Çıktık Bir Yola" yazması, durumun pek de parlak olmadığı, Sanver'in görevi kabul etmek zorunda kaldığı yorumlarına yol açtı.

Deneyimli Üstat Mason Remzi Sanver, derneğin resmi web sayfası için hazırladığı videolu tanıtımın altına, ünvanını "Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği Başkanı" olarak yazması da beklenilen bir şey değildi.

Çünkü Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Rint Akyüz’ün ünvanı dernek başkanı değil Büyük Üstad olarak belirtiliyordu.

Akyüz’ün görev süresi tamamlanmadan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Büyük Üstatlığından ayrılmış veyahut el çektirilmiş olması da ayrı bir merak konusu oldu.

Önümüzdeki günlerde HKEMBL içindeki tartışmaların daha da alevlenebileceği, derneğin yeniden yolsuzluklarla gündeme gelme endişesi karşısında, kriz yönetimi açısından Sanver'in tercih edilmiş olabileceği düşünülüyor.

NELER OLMUŞTU

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Büyük Üstad Rint Akyüz İzmir Alsancak’ta yapımına başlanılan Dernek inşaatından meydana gelen yolsuzluk ve usulsüzlüklerle alakalı olarak kardeşleri tarafından 700 bin liralık usulsüz ödeme yapmakla itham edilmişti.

İddialara göre, Büyük Loca’yı karıştıran yolsuzlukların boyutu yaklaşık üç milyon dolara ulaşmış durumda.

İnşaatın yaklaşık maliyetinin yüzde 250 fazla paranın harcanarak, bir milyon 850 bin USD + KDV’ye bitirilmesi gereken İzmir Alsancak Binasına bugüne kadar dört milyon 750 bin USD + KDV harcandığı raporda detaylarıyla açıklanıyor.

Aradaki fark iki milyon 900 bin dolar Masonları birbirine düşürdü.

Büyük üstada sunulan rapora göre; İzmir Alsancak binasında usulsüz harcama ve uygulamaları araştırmak üzere Tunç Timurkan Başkanlığında oluşturulan “Yatırımlar Emlak ve İnşaat Komisyonu” dernek bünyesinde bulunması gereken önemli belgelere ulaşamamıştı.

Derneğin kıdemli üyesi Avukat Refik Çeltikçi, hazırlanan raporun usul ve esas bakımından geçersiz olduğuna dair değerlendirme yazmıştı.

Hazırlanan ön rapora Büyük Üstat tarafından da itibar edilmemişti.

İDDİALAR

Binanın altı adet asansöründen ikisinin projeye göre “Panoramik” olması gerekirken yapılmadığı, temelin deniz seviyesinden 12 metre aşağıda olmasına rağmen yalıtım tedbirlerinin alınmadığı, projelendirilen binaya ait kesin hesap, maliyet hesapları, harcama verilerinin tutulmadığı veyahut saklandığı iddiaları gündemdeki yerini koruyor.

Büyük Üstad Rint Akyüz’ü Yolsuzluk İddiaları Mı Götürdü!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı