Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, Hem Mahkemeyi Hem Önceki Yönetimi Suçladı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, Hem Mahkemeyi Hem Önceki Yönetimi Suçladı
19.11.2021 14:28:00

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, Hem Mahkemeyi Hem Önceki Yönetimi Suçladı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SAKİ Olağan kongresinde yaptığı konuşmada mahkemenin yetkisini aştığını ve önceki yönetimin su indirimi yaptıkları için kendilerine zimmet çıkarılması gerektiğini kaydetti.

 

SASKİ 2. Olağan Genel Kurulunda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yasada maliyetin altında bütçe oluşturulamayacağı hükmünün olduğunu hatırlatarak, “İlk geldiğimiz ocak ayında indirim yapılırken oradaki karara bakmak lazım. Maliyet + yüzde 10 kararına uyarak mı o karar alınmış, uymayarak mı alınmış? Aylık 1 milyon TL zarar eden SASKİ, o karar alındıktan sonra zarar aylık 4 milyon TL'nin üzerine çıkıyor. Yasada, 'Maliyetinin altında bütçe oluşturamazsın' demiyor mu? Kamu zararına sebebiyet verirsiniz. Hatta zimmet çıkması lazım o kararları alanlara değil mi?" diye konuştu.

ORADA HAKİMLER SASKİ KOMİSYONLARININ ÖNÜNE GEÇTİLER

2. İdare Mahkemesi'nin geçmiş 7 aylık su tarifesi kararını da eleştiren Demir, "Söz konusu kararda mahkeme yetkisini aşmıştır. Mahkeme, SASKİ komisyonlarının önüne geçmiştir. Teknik alt yapısının önüne ve genel kurulun yerine geçmiştir. Kararda enflasyon TEFE-TÜFE hesabı yapmıştır. Aslında usule bakmalılardır. SASKİ, İSKİ kararlarında belirtilen yasal hükümlülüklerine göre hareket etmiş mi? Buna bakabilir. Orada bakabileceği maliyet + yüzde 10 hesabı vardır. Uyguladığı tarifede elde ettiği gelirde maliyet harici yüzde 10'u aşmış mı aşmamış mı? Buna bakabilir. 'Yasadaki şu usule riayet etmedi' diyebilir. Mahkeme kararına saygılıyız ama eleştirilerimizi de ifade etmek durumundayız. Orada hakimler ve mahkeme SASKİ Genel Müdürü'nün ve SASKİ'nin icrai görevlilerinin hesabını yapmıştır. Bununla ilgili yetki kullanmıştır. Bu doğru değildir. Kararda enflasyon hesabı yapmış. TEFE-TÜFE dediği enflasyon hesabıdır. Tamam, biz de şimdi enflasyon hesabına göre karar alıyoruz. Biz kaldı ki daha sonraki kararlarda genel kurul kararı ile 2 kez indirim yaptık. TEFE-TÜFE enflasyon üzerinde bir değer almışsa onun indirim kararını aldık" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Demir Hem Mahkemeyi Hem Önceki Yönetimi Suçladı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER