Sağlık
Giriş Tarihi : 26-07-2023 15:32   Güncelleme : 26-07-2023 15:32

Çocuklarda El, Ayak ve Ağız Hastalığına Ne Sebep Olur

El, ayak ve ağız hastalıklarının, özellikle çocuklar arasında yaygın olarak görülen bir enfeksiyon olduğunu söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinden Uzm. Dr. Şule Turan Akyol, “Bu hastalık genellikle virüsler tarafından neden olunur ve belirtileri arasında ağızda yaralar, ateş, boğaz ağrısı ve ishal bulunur.

Çocuklarda El, Ayak ve Ağız Hastalığına Ne Sebep Olur

Bu hastalık, genellikle yaz aylarında, özellikle de havuzlarda ve diğer su kaynaklarında daha sık görülür” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinden Uzm. Dr. Şule Turan Akyol, çocuklarda görülen el, ayak ve ağız hastalıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

 

El, ayak ve ağız hastalıklarının, özellikle çocuklar arasında yaygın olarak görülen bir enfeksiyon olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Akyol, “Bu hastalık genellikle virüsler tarafından neden olunur ve belirtileri arasında ağızda yaralar, ateş, boğaz ağrısı ve ishal bulunur. Bu hastalık, genellikle yaz aylarında, özellikle de havuzlarda ve diğer su kaynaklarında daha sık görülür” diye konuştu.

“Hijyen kuralları göz ardı edilmemeli”

Uzm. Dr. Akyol, el, ayak ve ağız hastalığına yakalanmamak için hangi durumlara dikkat etmemiz gerektiğini şu şekilde sıraladı:

•             “Ellerinizi sık sık yıkayın. Özellikle yemekten önce, tuvaletten sonra ve havuzdan çıktıktan sonra ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.

•             Havuz, plaj ve diğer su kaynaklarına girmeden önce duş alın.

•             Havuzda yüzerken su yutmaktan kaçının.

•             Havuz suyunda bulunabilecek bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıklardan korunmak için hijyen kurallarına uyun.

•             Enfekte olmuş kişilerin eşyalarını kullanmaktan kaçının.

•             Çocukların oyuncaklarını ve diğer eşyalarını düzenli olarak temizleyin.”

“Bol sıvı alınmalı”

 

El, ayak ve ağız hastalığına yakalandığımızda, evde dinlenmemiz ve bol sıvı almamızın oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Akyol, “Ayrıca, yemek yemekte zorlanıyorsanız, sulu gıdalar ve yumuşak yiyecekler tercih edebilirsiniz. Belirtileriniz kötüleşirse veya daha uzun süre devam ederse, doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Sonuç olarak, el, ayak ve ağız hastalığına karşı önlem almak, sağlıklı bir yaz geçirmek için son derece önemlidir. Bu hastalıktan korunmak için hijyen kurallarına uymak ve su kaynaklarında dikkatli olmak gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Recep YAZGANRecep YAZGAN