Sağlık
Giriş Tarihi : 20-12-2022 12:27   Güncelleme : 20-12-2022 12:27

Deri Prick - Alerji Testi Nedir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Serpil Eladağ Yurt, Deri Prick (Alerji) Testi ile kişinin solumuş veya dokunmuş olduğu bir nesnenin kendisinde oluşturduğu alerjik durumları tespit edilebileceğini söyledi.

Deri Prick - Alerji Testi Nedir?

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Serpil Eladağ Yurt, Deri Prick (Alerji) Testi hakkında bilgiler verdi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzm.Dr. Serpil Eladağ Yurt, Yetişkin Alerji Testi olarakta bilinen Deri Prick (Alerji) testinin kişide alerjik olarak ortaya çıkan herhangi bir maddeyi tespit etmek amaçlı yapıldığını belirterek, alerji deri testlerinde kişinin solumuş veya dokunmuş olduğu bir nesnenin kendisinde yaratmış olduğu alerjik durumları tespit edebilmek amacıyla yapıldığını dile getirdi.

NEYE ALERJİNİZ VARSA ORTAYA ÇIKIYOR

Uzm.Dr. Serpil Eladağ Yurt sözlerine şöyle devam etti: "Alerjik hastalıklarda neye karşı alerji olunduğunun tespiti için Deri Prick ( Alerji) testleri bulunmaktadır. Deri testi ile  solunum paneli, gıda paneli şeklinde hastalara cilt testi yapılarak neye karşı alerji olunduğunun tespiti yapılmaktadır. Çok yoğun alerjisi olanlarda desensitizasyon için, aşılama için yönlendirme yada ilaç kontrolü ile en azından sıkıntıların giderilmesi yapılmaktadır." dedi. 

 

Recep YAZGANRecep YAZGAN