Diş Renklemesi Özgüven Kaybına Neden Oluyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Diş Renklemesi Özgüven Kaybına Neden Oluyor
02.06.2022 17:39:03

 

Diş Renklemesi Özgüven Kaybına Neden Oluyor

Diş renklenmelerinin çocuklarda sosyal ve psikolojik sorunlara yol açarak özgüven kayıplarına sebep olabileceğini belirten Uzm. Dt. Yeşim Sağır, “Çocuklarda dış kaynaklı diş renklenmeleri hem süt hem de daimi dişlerde görülebilmektedir” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Diş Hekimliği Kliniği’nden Uzm. Dt. Yeşim Sağır, çocuklarda diş renklenmeleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

KÖTÜ AĞIZ HİJYENİNE DİKKAT EDİLMELİ

Diş renklenmelerinin, çocuklarda sosyal ve psikolojik sorunlara yol açarak özgüven kayıplarına sebep olabileceğine dikkat çeken Uzm. Dt. Yeşim Sağır, “Çocuklarda dış kaynaklı diş renklenmeleri hem süt hem de daimi dişlerde görülebilmektedir. Dış kaynaklı renklenmelerin etiyolojisinde kötü ağız hijyeni, demir preparatlarının kullanımı ve kromojenik bakteriler yer almaktadır. Kromojenik bakteriler, çocuklarda diş yüzeyinde siyah/ kahverengi, yeşil, turuncu veya mavi gibi renklenmeler oluşturabilmektedir” şeklinde konuştu.

GENELLİKLE SÜT DİŞLERİNDE GÖRÜLÜR

Ebeveynlerin çocuk diş hekimlerine en çok başvurduğu renklenmelerin genellikle süt dişlerinde görülen siyah renklenmelerden olduğunu söyleyen Uzm. Dt. Yeşim Sağır, “Bu renklenmelere yol açan kromojenik bakterilerin birçoğu demir varlığında büyüdüğü için, demir preparatı kullanan çocuklarda renklenme olasılığı artmaktadır. Bu ilaçların kullanımı sonrası, demire ihtiyaç duyan kromojenik bakterilerin kolonizasyonunu azaltabilmek için, ağzın su ile çalkalatılması ve diş yüzeylerinin temizlenmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Çocuklardaki dış kaynaklı diş renklenmelerinin tedavileri için genellikle polisaj işlemi yeterli olduğunu söyleyen Uzm. Dt. Yeşim Sağır, “Polisaj işlemi fırça ve pat yardımı ile yapılmaktadır ve çocuklar hiçbir şekilde ağrı hissetmemektedir. Zaman zaman çürük görüntüsü ile karıştırılabilen diş renklenmelerin sebebinin belirlenmesi, tedavisi ve gerekli önlemlerin alınması konusunda en kısa zamanda bir çocuk diş hekimliği uzmanına danışılması gerekmektedir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Diş Renklemesi Özgüven Kaybına Neden Oluyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri