Siyaset
Giriş Tarihi : 03-08-2023 11:32   Güncelleme : 03-08-2023 11:32

Dünyanın Umudu Türkiye

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün telefonda görüştü.

Dünyanın Umudu Türkiye

Kritik zirvenin ardından Başkan Erdoğan, "Tahıl koridorunun devamı için diplomasi yürüteceğiz" ifadelerini kullandı. Bu görüşme dünya gündeminde yankılandı. Türkiye'nin kilit rolüne bir kez daha vurgu yapıldı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefon görüşmesi tüm dünyanın gündeminde, İki liderin Tahıl Anlaşması'nı konuştuğu kritik zirveden çıkacak sonucu anbean takip eden uluslararası basın Türkiye ve Başkan Erdoğan'ın kilit rolüne dikkat çekti.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre; Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, iki lider Putin'in Türkiye'ye ziyareti konusunda mutabık kaldı.

Başkan Erdoğan, Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelesi için Rusya'nın gönderdiği 2 adet amfibik yangın söndürme uçağı için mevkidaşına teşekkür etti, Rus turistlerin de Türkiye'ye ilgilerinin giderek artmasından duyduğu memnuniyeti ve ortak gayretlerle bu sene turizmde rekor kırılacağına olan inancını dile getirdi.

KARADENİZ GİRİŞİMİNE VURGU YAPILDI

Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde gerilimi tırmandıracak adımların atılmaması gerektiğini de ifade eden Başkan Erdoğan, 'barış köprüsü' olarak değerlendirdiği Karadeniz Girişimi'nin önemine vurgu yaptı. Karadeniz Girişiminin uzun süre devre dışı kalmasının kimsenin yararına olmadığına, en büyük zararı da tahıla muhtaç, gelir seviyesi düşük ülkelerin göreceğine dikkat çeken Başkan Erdoğan, uygulama döneminde yüzde 23'ler düzeyinde azalan hububat fiyatlarının, son iki haftada yüzde 15'ler oranında arttığını belirtti

Başkan Erdoğan, Türkiye'nin Karadeniz Girişiminin devamı için yoğun çaba ve diplomasi yürütmeye devam edeceğini kaydetti.

 

Recep YAZGANRecep YAZGAN