Edebiyat Dergiciliğinin Kargolarla İmtihanı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Edebiyat Dergiciliğinin Kargolarla İmtihanı
28.12.2020 11:31:18

 

Edebiyat Dergiciliğinin Kargolarla İmtihanı

Edebice Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Eğitimci ve Araştırmacı yazar Yaşar Vural; edebiyat dergilerini,kargo ile göndermedeki bazı sorunlara değindi.

Vural, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Açıklamalar şöyle :

Genelde yayıncılık sektörünü özelde ise edebiyat dergilerini zor günler bekliyor. Dijitalleşmenin ve sanal yayıncılığın hızla yaygınlaştığı çağımızda basılı edebiyat dergileri ayakta kalmaya çalışıyor. Az sayıdaki abone desteği ve sınırlı sayıdaki satış noktalarından elde edilen gelir, dergilerin basım, mizanpaj giderlerini karşılamaya yetmezken, son dönemlerde artan gönderi bedelleri de edebiyat dergilerini iyice çıkmaza itiyor.

 

PTT 16 TL’ye gönderiyor

Edebice dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Vural, ülkemizde kültür sanat faaliyetlerinin taşıyıcı kolonlarından olan edebiyat dergilerinin kargo ücretleri artmadan önce de birçok zorlukla boğuştuğunu ancak sön dönemde artan gönderi ücretleri sebebiyle işin daha da çıkmaza girdiğini söyledi. Yaşar Vural, “devletimizin kurumu olan PTT kargo ile abonelerimize 5 TL ile dergi gönderebiliyorduk. Şimdi 15 TL’ye sattığımız dergi için bizden 16 TL talep ediliyor. Özel kargo şirketleri belli şartlarda indirim sağlasalar da 2 aylık 3 aylık periyotlarla çıkan edebiyat dergilerinin onların talep ettiği sayılara ulaşması mümkün görünmüyor.  Yani bin, 2 bin gibi her dönem dergi göndereceksiniz de belirli oranda indirim alabileceksiniz. Bu pek mümkün görünmüyor. Kaldı ki, 2021 için kargo gönderi ücretlerinin de artacağı ortada. Bu süreçte edebiyat dergilerine, en azından büyük sermayeye dayanmayan, banka destekli olmayan edebiyat dergilerine; kamu yararı gözetme zorunluluğu bulunan devletimizin ulaştırma alanında faaliyet gösteren kurumundan destek bekliyoruz.” dedi.

2018’deki kur artışından olumsuz etkilenen yayıncılık sektörü gibi aylık, iki aylık ya da mevsimlik yayın yapan edebiyat dergilerinin de olumsuz etkilendiği ortada. Özellikle magazin, eğlence, aktüalite gibi popüler alanda yayın yapan dergilerin aksine özellikle taşrada yayın hayatına devam eden edebiyat dergilerinin sponsor ve reklam desteği gibi gelir kaynaklarından da yoksun oldukları biliniyor. Buna rağmen dolgun ve kaliteli içerikleriyle birçok edebiyat dergisi kültür sanat dünyamıza katkı sunmaya devam ediyorlar. Ancak son dönemlerde artan gönderi maliyetleriyle baş etmeleri zor görünüyor. Özellikle devletin ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren kurumundan destek bekliyorlar.

Haber : Oktay ZERRİN- Bafra

Edebice Dergisi Yaşar Vural kargo PTT Kargo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER