El ve Ayak Uyuşması Diyabet Belirtisi Olabilir
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
El ve Ayak Uyuşması Diyabet Belirtisi Olabilir
15.11.2022 15:20:13

 

El ve Ayak Uyuşması Diyabet Belirtisi Olabilir

Diyabet hastalığının milyonlarca kişiyi etkilediğini belirten Liv Hospital Samsun Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Esra Tutal, “Susuzluk, çok su içme ve sık idrara çıkma, kilo kaybı, tekrarlayan enfeksiyonlar, el ve ayaklarda uyuşma ve daha ciddi vakalarda koma, diyabetin başlıca belirtileridir.

Şeker hastalığı ömür boyu süren kronik bir hastalıktır” dedi.

Liv Hospital Samsun Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Esra Tutal ve Kardiyoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Kenan Çakmak 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Lesaffre çalışanları ile buluşarak diyabetle yaşam ve diyabete bağlı kalp hastalıkları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

ŞEKER DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLAR KULLANILMALI

Diyabet hastalığının dünyada olduğu gibi Türkiye’de de milyonlarca kişiyi etkilediğini söyleyen Uzm. Dr. Tutal, “Susuzluk, çok su içme ve sık idrara çıkma, kilo kaybı, tekrarlayan enfeksiyonlar, el ve ayaklarda uyuşma ve daha ciddi vakalarda koma, diyabetin başlıca belirtileridir. Şeker hastalığı ömür boyu süren kronik bir hastalıktır. Tedaviyle kan şekeri normal sınırlarına çekilebilir. Kan şekerinin normal sınırlarda olması kişiyi, şekerin olumsuz sonuçlarından korur. Şeker düşürücü ilaçlar zamanında ve düzenli kullanılmalıdır” diye konuştu.

BÖBREK YETERSİZLİĞİNE NEDEN OLABİLİR

Diyabetin koroner arter hastalığını ve inme riskini 2-4 kat artırdığına dikkat çeken Uzm. Dr. Esra Tutal, “Diyabet zamanla kalp, damarlar, göz, böbrek ve sinirlerde yapısal değişikliklere yol açabilir. Kronik böbrek yetersizliğinin de en önemli sebeplerindendir. Fazla kilolar şeker hastalığına davetiye çıkarır. İş yerinde uzun saatler hareketsiz kalmayın. Özellikle ofis ortamında saatlerce oturarak çalışmak diyabet riskini artırır. Fiziksel açıdan aktif olmaya dikkat edin, haftanın en az 5 günü, en az 30 dakika düzenli yürüyüş yapmaya özen gösterin. Az yağlı, düşük kalorili, lifli gıdaları tercih edin. Meyve, sebze ve tam tahıllı besinleri sık tüketin” ifadelerini kullandı.

KALP KONTROLÜNÜZÜ YAPTIRIN

Kalp ve damar hastalıklarının şeker hastalarında en önemli ölüm sebebi olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Kenan Çakmak, şeker hastalığımız varsa düzenli aralıklarla kalp kontrolü yaptırmayı ihmal etmemiz gerektiğinin altını çizdi.

 

El ve Ayak Uyuşması Diyabet Belirtisi Olabilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri