En Büyük Gerçekle Yüzleşmek
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
En Büyük Gerçekle Yüzleşmek
22.06.2021 11:21:37

 

En Büyük Gerçekle Yüzleşmek

En yakınınızı kaybetmediğiniz sürece ölümü anlamış olmazsınız. Babamı yakın zamanda kaybettiğimde ve kendi ellerimle ebedi istinatgâhı olan mezarına yerleştirdiğimde ölümün soğuk yüzüyle tanışmış oldum. Acı ama gerçek olan budur, bugüne kadar sayısız ölümde bulundum bu bambaşka bir duyguydu. Tarifi yok, yaşamadan anlamak da mümkün değil.

 “Her nefis ölümü tadacaktır!”  ayeti hükmünce aslında ölümün çok uzak olmadığını kabul etmek gerekiyor. O yüzden de diğer tarafa hazır olmak ve hurcu iyi amellerle doldurmak lazım. Bu arada nasıl yaşadığınızdan ziyade nasıl öldüğünüz de önem arz etmektedir. Dualarımızda, “Ölümün de hayırlısını nasip et” derken bunun aslında çok önemli olduğunu da idrak etmiş oldum. Ayrıca sıralı ölümün bir nimet olduğunu yine yaşayarak öğrenmiş oldum. Sıralı olunca zincirin sadece ucundan bir halka koptuğu için mevcut düzen devam etmektedir. Zincirin bütünlüğü ve sağlamlığı açısından bu da az şey değildir. 

Babam ortalama bir Müslüman olarak yaşadı ve bu geçici âlemden ebedi âleme irtihal oldu. Bir beşer ve fani olarak dört dörtlük bir insan olmadığı için de bir kısım insanların, “Acaba nasıl can verecek?” beklentisine maruz kalmıştır. Bu beklentinin aksine ve herkesi şaşırtan bir son yaşamıştır. Baş yastıkta, ele avuca düşmeden ve evinde güzel bir kavuşma gerçekleşmiştir. O yüzden de ön yargılı olmanın ve peşin hükümde bulunmanın ne kadar yanlış olduğunu görmüş olduk. Yanlış ve hatalarının yanında yapmış olduğu küçük bir iyilik onu bu şekilde bir sona götürmüş olabilir. Bunu ancak Allah bileceği için orasını çok fazla kurcalamak sınırı aşmak olacağı için bu bahsi bu şekilde kapatırken madalyonun arka yüzüne bakmak daha hayırlı olacaktır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER