Güncel
Giriş Tarihi : 06-09-2023 12:15   Güncelleme : 06-09-2023 12:15

Gazete Kupürüyle Dava Açmadık!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Anayasa Mahkemesi'ne HDP hakkında kapatma davası açan isim.

Gazete Kupürüyle Dava Açmadık!

O davanın hangi delliler ışığında nasıl açıldığını CNN TÜRK'e anlattı. Başsavcı Şahin, HDP'lilerin terör örgütü PKK ile beraberiz açıklamaları yaptığını, terör örgütü üyelerinin cenazelerine gittiğini söyledi. "O deliller her ülkede kapatma konusu" dedi. Başsavcı son günlerde konuşulan Türkiye Başsavcılığı'na neden gerek duyulduğunu da anlattı.

"GAZETE KUPÜRÜYLE DAVA AÇMADIK"

HDP'ye kapatma davasını açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, CNN TÜRK'e konuştu. Kapatma davasının açılmasına gerekçe olan delillere işaret etti. "Demokrasilerde silahlı mücadelenin yeri yoktur" dedi. Şahin, "İspanya'da Batasuna partisi vardı. ETA terör örgütü konusunda sessiz kaldılar. AİHM dedi ki 'Sessiz kalamazsın örgütünü kınaman gerekir' dedi. Parti bu nedenle kapatıldı. Bizde kınamayı geçtik, 'Biz bunlarla beraberiz' diyorlar. Açık açık söylüyorlar, fiilen de cenazelerine katılıyorlar. Gazete kupürüyle dava açmadık yani biz, o sözlerin tamamı dünyanın her yerinde kapatma konusu. Demokrasilerde silahlı mücadelenin yeri yoktur. Biz son sözümüzü söyledik, bu aşamadan sonra dosyanın bizle bağı kalmadı, anayasa mahkemesi karar verecek" diye konuştu.

HDP'nin seçime katılmadığı halde seçim yardımı da aldığını kaydeden Şahin, partinin seçime katılmadığı halde hazine yardımından yararlandığını kaydederek bu durumu Anayasa Mahkemesi'ne bildirdiklerini söyledi.

"ÜLKE BAŞSAVCISI DAHA CAYDIRICI OLUR"

Şahin son günlerde kamuoyunu meşgul eden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Türkiye başsavcılığına dönüştürülmesi önerisi... Bekir Şahin, bu adımın hangi durumlarda ne işe yarayacağını anlattı. Şahin, söz konusu değişiklikle ülkeler arası soruşturmaların daha etkili ve caydırıcı olacağını savundu. "Adi suçlarda değil de ülkenin milli ve manevi değerlerine yönelik saldırılarda ülke başsavcılığı devrede olsun istiyoruz. Yurtdışındaki terör örgütü üyelerini başsavcılıklar yerine, Türkiye Cumhuriyeti Başsavcısı istese daha etkili olur. Örneğin Kur'an-ı Kerim yakıldı, bayrağımız yakıldı. Burada il başsavcılığı yerine ülke başsavcılığının yapacağı soruşturma daha caydırıcı olur" ifadelerini kullandı.

Bekir Şahin, Türkiye Cumhuriyeti Başsavcılığı'nın fiiliyatta olduğuna, pek çok alanda kurumun bu işlevi yerine getirdiğine dikkat çekti. "Yargıtay kurum ismi, biz diyoruz ki artık devlet olsun. Türkiye Cumhuriyeti Başsavcısı olsun" dedi.

Kaynak: Paşa Alyurt – CNN Türk

Recep YAZGANRecep YAZGAN