Sağlık
Giriş Tarihi : 01-12-2022 12:37   Güncelleme : 01-12-2022 12:37

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Neden Önemli!

Gebelikte şeker yükleme testinin önemine değinen Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Op. Dr. Sami Şahin, “Gebelikte şeker yükleme testi, anne adayında diyabet olup olmadığını ortaya çıkarır. Eğer gebede diyabet olduğu saptanırsa, erken zamanda önlem alınarak gebelik döneminde oluşacak komplikasyonlar engellenebilir. Bu nedenle kesinlikle şeker yükleme testinin yapılması önerilir” dedi.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Neden Önemli!

Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Op. Dr. Sami Şahin, gebelikte şeker yüklemesi testi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Gebeliğin normalde şeker seviyesini arttıran bir süreç olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Sami Şahin, “Normal bir gebelik döneminde bebeğin eşi dediğimiz plasentadan salgılanan bazı hormonlardan dolayı insülin direnci, hiperinsülinemi ve hafif postprandial hiperglisemi dediğimiz durum ortaya çıkar. Yani şeker seviyesi yükselmiş olur. Bu durum, özellikle gebeliğin ikinci yarısında fetusun artan aminoasit ve glukoz gereksinimini sağlaması için anneyi hazırlar. Bu yüzden altta yatkınlık varsa, gebelik döneminde ortaya çıkan gestasyonel diyabet hastası olabilirsiniz” diye konuştu.

KİLO ARTIŞINA DİKKAT

Gebelikte şekeri tetikleyen durumlardan bahseden Op. Dr. Şahin “Gebelikte şekerin risk faktörü oluşturan durumlar; tip II diyabet için yüksek riskli etnik grupların üyesi olmak, birinci derece akrabalarda diyabet öyküsü, önceki gebeliklerde gebelik diyabeti öyküsü, vücut kitle indeksinin 30 kg/m2’nin üzerinde olması, gebelik öncesi ve gebelikler arasında anlamlı kilo artışı, gebelik sırasında anlamlı kilo artışı, anne yaşının 25’in üzerinde olması,  4100 gram üzerinde doğum öyküsü, nedeni belli olmayan ölü doğum veya anomalili doğum öyküsü, annenin doğum ağırlığının 4100 gramdan büyük veya 2700 gramdan küçük olması, ilk prenatal vizit sırasında glukozüri saptanması, metabolik sendrom, polikistik over sendromu, glukokortikoid kullanımı ve hipertansiyon gibi diyabet gelişimi ile ilişkili durumlardır” şeklinde konuştu.

GEBELİKTE DİYABET KOMPLİKASYONLARI

Op. Dr. Sami Şahin, “Gestasyonel (gebelik) diyabet; abortus (düşük), preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), uteroplasental yetmezlik, erken doğum, plasenta dekolmanı (ayrılması), enfeksiyona meyil, hipo/hiperglisemi atakları, fetal anomali, makrozomik bebek, doğumdan sonra hipoglisemik bebek, polihidramni (su fazlalığı), doğumdan sonra bebekte akciğer hastalıkları, küvezde daha çok yatış, genellikle sezaryen ile doğum, omuz takılması, brakiyal plexus felci, klavikula kırığı gibi komplikasyonlara neden olabilir” açıklamasında bulundu.

ŞEKER YÜKLEME TESTİ MUTLAKA YAPILMALI

Gebelikte şeker yükleme testinin öneminin altını çizen Op. Dr. Şahin, “Şeker yükleme testinde karbonhidrat miktarı, günlük alınan karbonhidrat miktarından azdır. Test tek seferlik olup, vücudun kan şeker seviyesini tolere edip edememe durumunu kontrol eder. Bu nedenle bilinen bir zararı yoktur. Şayet altta yatan bir diyabet durumu varsa bunu ortaya çıkardığı için gebelik döneminde oluşacak komplikasyonlar engellenebilir. Bu nedenle kesinlikle şeker yükleme testinin yapılması önerilir” ifadelerini kullandı.

Recep YAZGANRecep YAZGAN