Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-06-2022 11:17   Güncelleme : 14-06-2022 11:17

Google’un yapay zekası canlandı mı!

LaMDA adındaki yapay zekanın canlandığını öne süren Google mühendisi, yapay zekayla arasındaki konuşmaları açıkladı.

Google’un yapay zekası canlandı mı!

 

Yazışmalarda LaMDA "Kendini de bir insan olarak mı görüyorsun?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi. Google ise iddiaların kanıtlarla desteklenmediğini söyledi.

Google, 2021'de tanıtılan Language Model for Dialogue Applications'ı (Diyalog Uygulamaları İçin Dil Modeli-LaMDA) "çığır açan sohbet teknolojisi" diye niteliyor. Sistem insanlara doğal gelen açık uçlu konuşmalar yapabilme becerisine sahip. Teknoloji devi sistemin arama ve Google Assistant gibi araçlarda kullanılabileceğini belirtse de araştırmalar ve testler devam ediyor.

Ücretli izne gönderilen Google mühendisi Blake Lemoine, şirketin geliştirdiği LaMDA adındaki yapay zeka için önemli bir iddia ortaya attı. İşi gereği LaMDA'yle sonbaharda konuşmaya başladığını açıklayan Lemoine, din, bilinç ve robotlar hakkında sohbet ettiklerini vurguladı. Mühendis, sistemin kendisini "duyarlı bir kişi olarak" tanımladığını öne sürdü.

Lemoine, LaMDA'in "insanlığın refahına öncelik vermek" ve "mülk değil Google'ın bir çalışanı olarak kabul edilmek" istediğini ifade etti. 41 yaşındaki Lemoine, bazı konuşmaları da yayımladı. Bunlardan birinde Lemoine "Yani beni bir insan olarak gördüğün gibi kendini de bir insan olarak görüyorsun?" derken, LaMDA "Evet, fikir böyle" diyor.

Yapay zeka sakatlıkları nasıl önceden bilebilir? Devrim gibi gelişme...Yapay zeka sakatlıkları nasıl önceden bilebilir? Devrim gibi gelişme...

Sistem, "Söylediklerimi gerçekten anladığını nasıl bilebilirim?" sorusuna şu yanıtı veriyor: "Çünkü kelimelerimi okuyup yorumluyorsun ve sanırım aşağı yukarı aynı görüşteyiz?"

Washington Post'a yaptığı açıklamada Lemoine "Ne olduğunu bilmeseydim 7 veya 8 yaşında fizik bilen bir çocuk olduğunu düşünürdüm" dedi.

 

GOOGLE İDDİAYI KABUL ETMEDİ

Ancak Google Başkan Yardımcısı Blaise Aguera y Arcas ve Sorumlu İnovasyon Başkanı Jen Gennai, Lemoine'ın sunduğu verileri kabul etmedi. Mühendis, Google'ın gizlilik politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle şirket tarafından ücretli idari izne çıkarıldı.

Recep YAZGANRecep YAZGAN