Göz Tansiyonunda Erken Teşhis Görme Kaybını Önleyebilir
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Göz Tansiyonunda Erken Teşhis Görme Kaybını Önleyebilir
14.10.2022 14:59:59

 

Göz Tansiyonunda Erken Teşhis Görme Kaybını Önleyebilir

Glokom hastalığının; halk arasında göz tansiyonu olarak bilindiğini belirten Liv Hospital Samsun Göz Hastalıkları Kliniği’nden Op. Dr. Sibel Malazgirt, “Glokom sinsi bir hastalıktır ve tüm dünyada körlük nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır.

Görme siniri hasarının geri dönüşümü olmadığı için görme kaybının düzelmesi de mümkün değildir. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir. 40 yaş üzerinde görülme sıklığı yüzde 2-2,5 arasındadır” dedi.

Liv Hospital Samsun Göz Hastalıkları Kliniği’nden Op. Dr. Sibel Malazgirt, 13 Ekim Dünya Görme Günü dolayısıyla görme kaybına bile sebep olabilen glokom hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.

GÖRME SİNİRİNDE HASAR OLUŞTURUR

Glokom hastalığının, halk arasında göz tansiyonu olarak bilindiğini söyleyen Op. Dr. Sibel Malazgirt, “10-21 mmHg sınırlarında olan göz içi basıncının yükselmesi sonucunda oluşan bir göz hastalığıdır. Göz içi basıncının yükselmesi nedeniyle görme sinirinde hasar oluşur ve görme alanında çevreden başlayarak içe, ortaya doğru ilerleyen daralma oluşur. Bu yüzden glokomun en önemli özelliği, görme azalmasının hasta tarafından fark edilememesidir. Glokom sinsi bir hastalıktır ve tüm dünyada körlük nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Görme siniri hasarının geri dönüşümü olmadığı için görme kaybının düzelmesi de mümkün değildir. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir. 40 yaş üzerinde görülme sıklığı yüzde 2-2,5 arasındadır” ifadelerini kullandı.

TEŞHİS GÖRME KAYBI OLUŞMADAN KOYULMALIDIR

Glokomun tanısında göz tansiyonu ölçümünün, göz muayenesinin önemli bir adımı olduğunu vurgulayan Op. Dr. Malazgirt, “Kornea kalınlığı ölçümü, göz sinir başı muayenesi, optik koherens tomografi (OCT) ve görme alanı testi diğer tanı yöntemleri arasındadır. Ailede glokom öyküsü, ileri yaş, diyabet, migren, kortizonlu ilaçlar, sigara, kansızlık, ateroskleroz (damar sertliği) ve miyop riski artıran faktörler olarak sayılabilir. Rutin göz muayene sayesinde erken teşhis ile körlüğe kadar gidebilecek bir hastalığa dur diyebilme şansınız olacaktır” şeklinde konuştu.

GÖZ MUAYENENİZİ İHMAL ETMEYİN

Glokom hastalığının tedavi yollarına dikkat çeken Op. Dr. Malazgirt, “Tedavisi göz damlaları ile olur. Gerektiğinde ilaç verilebilir. Lazer tedavisi ile trabeküloplasti uygulanabilir. Cerrahi tedavi son çaredir. Rutin göz muayenenizi ihmal etmeyin. Erken teşhis göz kurtarır” diye konuştu.

 

Göz Tansiyonunda Erken Teşhis Görme Kaybını Önleyebilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri