Kültür
Giriş Tarihi : 16-11-2021 12:53   Güncelleme : 16-11-2021 12:53

Hafizlik dünyadaki en büyük ünvanlardandir!

Pandemiye rağmen hafızlık eğitimlerini tamamlayan Fatih Gülsüm Hanım İhya Kız Kuran Kursu’ndan 45 ortaokul öğrencisi, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende hafızlık icazetlerini aldı.

Hafizlik dünyadaki en büyük ünvanlardandir!

İstanbul Fatih Müftülüğü’ne bağlı Gülsüm Hanım İhya Kız Kuran Kursu, pandeminin zorlu koşullarına rağmen öğrencilerini mezun etmeye devam ediyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın birlikte yapmış oldukları “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” kapsamında kurs, öğrencilerini hem örgün okullarına gönderdi hem de hafızlık eğitimlerini devam ettirdi. Pandemi nedeniyle kursların zorunlu tatile çıkmaları, Gülsüm Hanım İhya Kız Kuran Kursu’nu yıldırmadı; öğrenciler evlerinde derslerine devam ederek hafızlıklarını tamamladı.

Unutulmaz anlar yaşadılar

Ortalama 3 yıl süren zorlu sürecin ardından ailelerin de destekleriyle hafızlıklarını tamamlayan 45 kız öğrenci, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle icazetlerini aldı. Öğrencileri taçlandırmak amacıyla İhya Vakfı tarafından düzenlenen törende öğrenciler, unutulmaz anlar yaşadı. Törene; Eski Kırıkkale Milletvekili Turan Kıratlı, Fatih İlçe Müftüsü Hüseyin Baş, AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu, AK Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin, ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan, TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu, İhya Vakfı Başkanı Yavuz Baysan, İhya Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Yıldırım, İmam-Hatip Halil Konakçı, Reisül Kurra Mehmet Sevinç, hoca hanımlar, hafızlığına devam eden öğrenciler, veliler ve diğer misafirler katıldı.

Program, sözlerin en güzeliyle başladı

Program, Mutasım Billah el-Aselî’nin Kuran’ı Kerim tilaveti ve ilahi dinletisiyle başladı.

“Yavrularımızın ezberledikleri Kuran, şimdiden şefaatçi oluyor”

Daha sonra kürsüye İbrahim Yıldırım çıktı. “Sizin en hayırlılarınız Kuran'ı öğrenen, Kuran'ı öğreten ve Kuran'a hizmet edenlerinizdir” hadisini okuyarak konuşmalarına başlayan Yıldırım, “İşte bu yavrularımızın hepsi Efendimizin müjdesine mazhar olmuş öğrencilerimizdir. Sizler de hem öğrenen, hem onları seven ve destekleyerek bu güzel tablonun oluşmasına vesile olanlarsınız. İyi ki varsınız, hoşgeldiniz” dedi. Yıldırım, şunları söyledi:

“Hafızlık yaptığımız zamanlarda hocalarımızın bize Kuran'ın yarın kıyamette şefaatçi olacağını hep anlatırlardı. Hafız olduktan sonra imam hatipte okuduktan sonra o imam hatipliliğin ve hafız olmanın bedelini ödedik. Üniversiteye girerken katsayı uygulaması nedeniyle puanlarımız kesintiye uğradı. Ama bu zamanda hafızlarımıza Kuran’ı Kerim, daha yaşarken bu dünyada şefaatçi olmaya başladı. YÖK artık her ilahiyat fakültesinde belirli kontenjan ayırıyor ve hafız olanları özellikle tercih ediyor. İşte bu nedenle yavrularımız daha hayattayken Kuran’ın bereketini hissetmeye başlayacaklar. Buna ne kadar şükretsek azdır.“

“Hafızlık, bu dünyadaki en büyük ünvanlardan biridir”

İbrahim Yıldırım’ın ardından kürsüye çıkan Halil Konakçı ise böyle cemiyetlerin yapılmasındaki en büyük maksadın, hafızlığın ne kadar kutsal bir müessese olduğunu ve hafızlığın hem dünyada hem de ahirette bize neler katabileceğini yeni nesle gösterebilmek olduğunun altını çizdi. Konakçı, “Hafızlık belki dünyada alınabilecek en büyük unvandır. Doktor, doçent, profesör olmak evet bunlar da çok güzel ünvanlardır fakat hafızlığın yeri bunların içerisinde bir başkadır” ifadelerini kullandı.

Eller semada

Yoğun bir katılımın gözlendiği program, Mehmet Sevinç’in duasıyla son buldu.

Recep YAZGANRecep YAZGAN