Halifelik Kurumu Nasıl Teşekkül Etmelidir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Halifelik Kurumu Nasıl Teşekkül Etmelidir?
02.09.2020 15:31:23

 

Halifelik Kurumu Nasıl Teşekkül Etmelidir?

Günümüzde Vatikan; Katolik Hıristiyanlara ve İsrail Devleti de bütün Yahudilere liderlik etmeye çalışmaktadır. İstanbul’da bulunan Ortodoks Patrikliği de bir kısım Ortodokslara yardımcı olmaya çalışsa da bazı kiliselerin bağımsız olma çabaları nedeniyle Hıristiyanlar üzerindeki eski gücünü büyük ölçüde yitirmiştir.

Ne var ki Hıristiyanların bu kurumlarının birlik halinde davranmaları ve dayanışma içinde olmaları için hiç de küçümsenemeyecek rolleri vardır. Buna mukabil Müslümanların çoğunlukta olduğu İslam ülkelerinde tam bir başıboşluk ve kaos göze çarpmaktadır.

Birbiriyle komşu oldukları için eğer dayanışma içerisinde oldukları takdirde büyük kazanç sağlayacak İslam devletleri, Halifelik benzeri bir makamın olmayışından dolayı küçücük sorunlar yüzünden dahi savaşa girecek kadar ileri gidebilmektedir. Papalık, Patriklik, Hahamlık ve çeşitli dini kurumların varlığı kimseyi rahatsız etmemekle birlikte Müslümanların Halifeliği istemesi bir çok kişiyi çok rahatsız etmektedir. İşte bunların endişelerini de gidermeye çalışacağız.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER