Halkın Sağlığı İle Oynuyorlar!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Halkın Sağlığı İle Oynuyorlar!
22.07.2022 14:19:51

 

Halkın Sağlığı İle Oynuyorlar!

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de iki yılı aşkın bir süredir Covid-19 hastalığı ile mücadele ediyor.

Ancak hayatı olumsuz yönde etkileyen ve insanların hastalanmasına ve hatta ölmesine sebep olan başka etkenler de var.

İnsan sağlığına ve toplumun geneline zarar verici diğer etkenleri görmezden geldiğimizde yaşanan çevresel olumsuzluklar, gıda ürünlerindeki katkı maddeleri gibi plastik ambalajlı sular da mevzuatlara uygun nakli depolanması yapılmaz ise önüne geçilemeyecek hastalıklara sebebiyet veriyor.

PLASTİK AMBALAJLAR VE İÇME SULARI

Plastik ambalajlar, geri dönüşlü polikarbonat kaplar, polietilen (PET) ve polivinilklorür (PVC) ve bu ambalaj çeşitlerinin kullanıldığı içme suları uzun ve yakın vadede insan sağlığına ve toplumun geneline zarar verebiliyor.

Samsun’da ne yazık ki plastik ambalajlar konusunda gelişmiş ülkelerin terk ettiği ambalajlama sistemini övünerek kullanmaya devam ediyor.

Bahar ve yaz dönemlerinde tekrar gündeme gelen ancak diğer zamanlarda ise çok üzerinde durulmayan plastik ambalajlı sular.

Yaz aylarında plastik şişe veya kaplarda satılan sular ve diğer içeceklerin güneş altında uzun süre kaldıklarında yarattıkları mühim ve tehlikeli sağlık sıkıntıları oluşturduğu bilimsel bir gerçektir.

Geceli gündüzlü açık havada ve güneşin altında bekletilen suların bu şekilde stoklanması ve güneş altında kalması sağlık açısından tehlikeli olduğu bilinmektedir.

Market ve büfe önlerinde güneş ışığına maruz kalan pet şişe suları, ambalajından etkilenmekte, kimyasal etkileşime girerek koku ve tat değişikliği oluşmaktadır. Pet şişeler, özellikle de güneş altında bekletilmiş olanlar, kalp hastalıklarından, kansere, hormonal sorunlara, kısırlıktan gelişim bozukluğuna kadar pek çok hastalığa yol açabileceğini ortaya koymuştur.

SICAK HAVA VE GÜNEŞ IŞIĞI PLASTİK ŞİŞENİN ZARARINI ARTIRIYOR

Bilim insanlarının ifadesi ile "Sıcak hava, güneş ışığı pet şişenin zararını artırıyor. Pet şişeler, asla doğrudan güneşe maruz kalmamalı"

SAĞLIĞIMIZ İÇİN SON DERECE ZARARLI

17.02.2005 tarihli resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren ve uygulanması, takibinden Sağlık Bakanlığının sorumlu olduğu “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğin 46. Maddesin de;

“…… tüpgaz, otogaz, petrol ve petrol ürünleri depolama ve dağıtımı yapılan yerlerde; suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliğini olumsuz yönde değiştirebilecek ısı, ışık, toz, duman, yağış gibi olumsuz şartlara açık ortamlarda satışı ve depolanması yapılamaz. Üretici firma suyun üretiminden tüketiciye ulaşmasına kadar tüm aşamalarda suyun kalitesinden sorumludur ancak, bu durum satış yerinin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.”

         Maalesef ki İlimizde içeriğinde birçok farklı sebepleri barındırmaktan kaynaklı olarak satış yerlerinde ki ambalajlı içme sularının piyasaya arzı ve depolaması aşamasında gerekli olan özveri gösterilmemektedir. İnsanların en temel ihtiyaçlarından birisi olan su imalat aşamasında gösterilen inceleme, denetim ve tetkikler tüketiciye ulaşana kadar devam etmiyor.

         Gerekli olan tedbirler alınmaz ise önüne geçilemeyecek sağlık problemlerinin ortaya çıkacağı gerçektir.

Gerçi 'Sağlık Kenti Samsun' projemiz var doğru ya. Devasa sağlık tesislerimiz, hastanelerimiz var, birçok özel sağlık kuruluşumuz hastanemiz var ayrıca Şehir Hastanemizin inşaatı tam gaz devam etmektedir.

Bunların dışında Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri ( KETEM ) var, onkoloji bölümleri kesintisiz artarak sayısı gün be gün artan kanser hastalarına hizmet vermektedir.

PET SU ŞİŞELERİ NİÇİN DENETLENMİYOR?

Ülkemizde ambalajı suların denetimi Sağlık Bakanlığının Çevre Sağlığı Biriminin görev sahasında. Peki, ilimizde bu görev niçin yapılmamakta?

Marketlerin, gıda toptancılarının güneşin altında beklettikleri pet suları kimse görmüyor mu?

 

Halkın Sağlığı İle Oynuyorlar!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri