Herkes Kendi Mizaç ve Karakterine Göre İş Yapar
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Herkes Kendi Mizaç ve Karakterine Göre İş Yapar
28.10.2022 17:44:03

 

Herkes Kendi Mizaç ve Karakterine Göre İş Yapar

Yüce Allah (cc), varlıkların hem yaratıcısı hem yöneticisi hem de onların düzenleyicisidir. Rabbimiz her bir varlığı, bir sorumluluk ve kabiliyet dairesinde yaratmıştır. İnsanlara da bu kabiliyet dairesinde yeryüzünü imar ve dizayn getirme sorumluluğunu vermiştir.

Yeryüzüne baktığımızda bütün varlıklar bir sorumluluk dairesinde hareket etmektedir. Bitkiler, hayvanlar, doğada bulunan elementler vs... Bunların hepsi sorumluluklarını yerine getirmeye çalışmaktadır, insan hariç. Yüce Allah, Kur'an aracılığıyla insanların da sorumlu bir varlık olduğunu hatırlatarak, sorumluluklarının bilincinde kulların oluşmasını murad etmektedir.

Rabbimiz yüce kitabında buyuruyor ki: "De ki: “Herkes kendi mizaç ve karakterine göre iş yapar.” Rabbiniz kimin doğru bir yol tuttuğunu çok iyi bilmektedir." (İsra-84) "Buna göre âyet önemli bir psikolojik gerçeğe işaret etmektedir. Zira insan davranışlarının temeli, onun ruhsal yapısındaki psikolojik eğilimlerdir. Bu eğilimlerin oluşmasında insanın yaratılıştan sahip olduğu karakter yapısının yanında geniş anlamıyla eğitim öğretimin de tesiri vardır. Dinî inanç ve telakkilerle ahlâkî erdemler yahut erdemsizlikler de psikolojik eğilimlerin oluşması ve gelişmesinde iyi veya kötü yönde tesir eder.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Herkes Kendi Mizaç ve Karakterine Göre İş Yapar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri