Samsun Haber
Giriş Tarihi : 26-10-2022 15:48   Güncelleme : 26-10-2022 15:48

İlkadım Belediyesi Sıfır Atık Uygulamasındaki Araç Filosunu Genişletiyor

İlkadım Belediyesi sıfır atık hedefi doğrultusunda hizmete sunduğu ATOM” adı verilen Atık Toplama Merkezi otobüsü araç filosunu genişletiyor.

İlkadım Belediyesi Sıfır Atık Uygulamasındaki Araç Filosunu Genişletiyor

 

Sıfır Atık’ seferberliğine ilk olarak belediye hizmet binası içerisinde yaptığı revizyonlarla uyum sağlayan İlkadım Belediyesi, kısa sürede ‘Sıfır Atık’ anlayışıyla, israfın önüne geçmek ve çevre duyarlılığına olan bilincin artırılması için yürüttüğü “ATOM” adı verilen Atık Toplama Merkezi otobüsü ile projenin de öncüsü olmayı başardı. İlçe sakinlerinden de tam destek alan proje için araç filosuna bir yenisi daha eklendi. Bu kapsamda her mahallede haftanın belirli günleri mobil atık toplama belirli bir program doğrultusunda mahalleleri geziyor. Mobil atık aracına atıklarını getiren vatandaşlar biriktirdiği geri dönüşebilen materyalleri kilogram ya da litre başına TL karşılığı ücretini anında alıyor.

“Yeni araçları hizmete sunuyoruz”

Atıkları kaynağında ayrıştırmayı hedeflediğimiz projemizde mahalle muhtarları ile belirlenen atık getirme noktalarında görev yapmak üzere; tek araçla başlattığımız uygulamaya bir yenisini eklediğimiz Atık Toplama Merkezi (ATOM) otobüsünün yanı sıra 1 adet acil müdahale aracı ve 1 adet denetim aracını vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. ATOM aracımız vatandaşlarımızın biriktirmiş oldukları atıkları nakitte çevirirken, konutlarda oluşan kâğıt-karton, plastik, metal, cam ambalaj atıkları, atık pil, elektrikli-elektronik atık ve bitkisel atık yağları ise Alo Atık Hattı “444 55 06” arayan vatandaşlarımızda ise ekiplerimiz bir bedel ödemeden ücretsiz bir şekilde geri dönüşüme kazandırıyor. Böylece atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım faaliyetlerinin doğru bir akış ile sürdürülmesine katkı sağlanıyor” dedi.

“Halkımızın yoğun ilgisini çeşitli sürprizlerle destekleyeceğiz”

Geri dönüşümde atık toplama işini kaynağından toplanıp milli ekonomiye kazandırmak noktasında Güzeldere Mahallemizde inşası tamamlanan Karadeniz’de tek olan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezimizi kullanarak “Sıfır Atık” projesine belediye olarak destek verdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Demirtaş,” Çevre kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunmak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir İlkadım bırakmak için çalışmaya devam ediyoruz. Seyyar atık getirme merkezleri de bu hedeflerimize destek olacak ve daha fazla vatandaşımızın geri dönüşüme katılmasını sağlayacak önemli bir uygulama. Hemşehrilerimizin teveccühü ve artan ilgisi ile projemiz genişleyerek büyüyecek ve gelecekte bu kampanya çerçevesinde ses getirecek sürprizlerimiz olacak. Tüm vatandaşlarımızda destek bekliyoruz” dedi.

 

 

Recep YAZGANRecep YAZGAN