İngiltere'de kırmızı alarm! Aşırı Alkolden Kaçının!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İngiltere'de kırmızı alarm! Aşırı Alkolden Kaçının!
16.07.2022 11:23:11

 

İngiltere'de kırmızı alarm! Aşırı Alkolden Kaçının!

Londra Belediye Başkanı Sadık Han, pazartesi ve salı günleri hava sıcaklığının 40 dereceye ulaşması tehlikesine karşı Londra’da yaşayanları uyardı.

 

Alarmın başkent Londra'dan Manchester ve York'a kadar uzanan bölgeleri kapsadığı ifade edildi.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han’ın uyarısı şu şekilde;

Met Office'in Pazar, Pazartesi ve Salı günleri için çok yüksek sıcaklıkların beklendiği bir Kırmızı Hava Uyarısı yayınladığını bildiğinizden emin olmak istiyorum.

Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıkları yükselmeye devam ederken, özellikle yaşlı, yalnız yaşayan, kronik veya ağır hastalığı olanlar başta olmak üzere dikkatli olmanızı ve birbirinize bakmanızı rica ediyorum.

Bununla birlikte, bu uyarı en savunmasız kişilerle sınırlı değildir ve tüm günlük rutinlerimizde değişiklik yapılması gerekeceği ve seyahat üzerinde bir etkisi olması muhtemel olduğu anlamına gelir.

Kendinizi ve diğerlerini güvende tutmak için yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

Bolca su için ve dışarıdaysanız, 4.000 ücretsiz su doldurma noktasından ve  Belediye Binası tarafından başkent genelinde kurulan  100'den fazla yeni su çeşmesinden yararlanın.

NHS web sitesini ziyaret ederek sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması belirtilerine aşina olun ve sıcakla ilgili bir hastalıktan muzdarip olursanız ne yapacağınızı öğrenin  .

Mümkünse 11.00-15.00 saatleri arasında güneşten uzak durun. Dışarıdayken güneş kremi sürün ve şapka veya güneş gözlüğü takın.  Güneşten uzak durmanıza yardımcı olmak için başkentin her yerinde bulunan Serin Alanlardan yararlanın.

Evinizi olabildiğince serin tutun; pencereleri gölgelemek ve gün içinde kapatmak yardımcı olabilir. Geceleri daha serin olduğunda onları açın.

Sadece gerekliyse seyahat edin, en sıcak zamanlarda seyahat etmekten kaçının ve toplu taşıma araçlarında yanınızda su taşıyın. TfL ağı, tüm London Overground ve Elizabeth hattı trenlerinin klimalı olduğu 192 klimalı Tüp treni ve otobüslerde yansıtıcı çatılar, yalıtım ve açılır pencereler içerir.

Thames Nehri'nde veya Londra'nın kanallarında ve su yollarında yüzmenin tehlikelerinden kaçının ve her zaman İtfaiyenin su güvenliği kılavuzunu takip edin .

Sıcak hava dalgası sırasında artan yangın riskinin farkında olun. Nerede barbekü yaptığınızı düşünün ve asla bir balkonda veya kuru otların yakınında mangal yapmayın. Tüm çöp ve sigaraların uygun şekilde atıldığından emin olun.

Suyu israf etmemek için akıllıca kullanın. Yapabiliyorsanız, bitkilerinizi ve ağaçlarınızı sulamak için bulaşıktan veya banyodan arta kalan suyu kullanın.

Yüksek kirlilik uyarısı geçerli olacağından, gereksiz araba yolculuklarından ve rölantiden kaçının. Yaşlı insanlar ve akciğer sorunları olanlar, kirlilikten kaynaklanan yorucu fiziksel eforu azaltmalıdır ve herkesin fiziksel aktiviteyi günün daha serin kısımlarıyla sınırlaması teşvik edilir.

Aşırı alkolden kaçının.

Yalnızca gerçek bir acil durumda 999'u arayın. Siz veya başkaları kendinizi iyi hissetmiyorsanız, başınız dönüyorsa veya yoğun susuzluk çekiyorsanız, serin bir yere gidin, vücudunuzu yeniden sulandırın ve soğutun. Londralılar ayrıca 111'i arayarak veya çevrimiçi olarak günde 24 saat uzman NHS sağlık tavsiyesine erişebilirler.

Sıcak hava dalgası sırasında kaba uyuyan insanlar ciddi ısı bitkinliği riski altındadır. Şehrimizde kabaca uyuyan birinin refahı için endişeleniyorsanız,   onları yerel hizmetlere bağlamak için StreetLink ile iletişime geçin.

Başkentin tüm kilit kurumları ve acil servisleri, Londra'nın aşırı sıcaklığa hazır olmasını sağlamak için birlikte çalışıyor ve Pazartesi gününden önce Londralılara tavsiye vermeye devam edecek.

İngiltere'de kırmızı alarm! Aşırı Alkolden Kaçının!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri