Samsun Haber
Giriş Tarihi : 04-03-2023 15:59   Güncelleme : 04-03-2023 15:59

İşitme Kaybında İlk 6 Ay Çok Önemli

Sağlıklı bir iletişimin temelini işitme ve konuşma fonksiyonlarının oluşturduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden Dr. Öğr. Üyesi Murat Nabi Bulut, “İşitememe ve arkasından gelişen konuşma problemleri, kişide toplumsal dışlanmaya kadar uzanan problemler yaratmaktadır.

İşitme Kaybında İlk 6 Ay Çok Önemli

3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü dolayısıyla erken tanının önemi ve bu konuda farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden Dr. Öğr. Üyesi Murat Nabi Bulut, 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü dolayısıyla bilgilendirmede bulundu.

AMAÇ FARKINDALIK OLUŞTURMAK

İletişimin günümüzün olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Bulut, “Sağlıklı bir iletişimin temelini işitme ve konuşma fonksiyonu oluşturur. İşitememe ve arkasından gelişen konuşma problemleri kişide toplumsal dışlanmaya kadar uzanan problemler yaratmaktadır. 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü dolayısıyla erken tanının önemi ve bu konuda farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir. Yenidoğan bebeklere işitme tarama testinin yapılmasının önemine dikkat çekilmektedir” şeklinde konuştu.

İLK 6 AY ÖNEMLİ

Yenidoğan bebeklerde işitme problemi yaygınlığının 1000’de 1-3 arasında olduğuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Bulut, “Bu göreceli yüksek oran işitme kaybının erken teşhisi açısından son derece önemlidir. İşitme ve konuşma fonksiyonunun büyük oranda ilk 3 yaşta olgunlaştığı göz önüne alındığında; ilk 6 aya kadar varsa işitme kaybının erkenden saptanıp problemin derecesine göre işitme cihazı veya koklear implant ile tedavi sağlandığında ileri yaşlarda telafisi mümkün olmayan sorun ortadan kalkacaktır” ifadelerini kullandı.

Recep YAZGANRecep YAZGAN