İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta’nın KÖYTÜR Duyarlılığı Takdir Edilesi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta’nın KÖYTÜR Duyarlılığı Takdir Edilesi
06.10.2020 11:27:38

 

İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta’nın KÖYTÜR Duyarlılığı Takdir Edilesi

İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, mahkeme tarafından iflası verilen KÖYTÜR ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Usta, KÖYTÜR ile ilgili yaptığı açıklamada, "Meşhur 5 müteahhitte 116 milyar lira veren iktidarın, KÖYTÜR'e sahip çıkmasını bekliyoruz" dedi.

İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta’dan, İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın 11 Milyon Liralık Vurgunu hakkında da bir açıklama bekliyoruz.

 

NE OLMUŞTU

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın 1999 depreminde Dünya Bankası kredili deprem konutları ihalesinde 11 milyon lirayı yeni bir şirket kurarak aktardığı iddia edilmişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "ihaleye gireni yakarım" uyarısına rağmen dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'ın, MHP Gümüşhane Eski Milletvekili ve şimdinin  İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'a ihale verdiği ve 11 milyonluk vurgun yaptığı ve yargılandığı iddia edilmişti.

 

 İKİ AYRI FİRMAYLA İHALEYE GİRDİ

Sabah Gazetesi ve Yani Şafak Gazetesi'nden alınan bilgilere göre; 18 Nisan 1999 seçimlerinde Gümüşhane milletvekili olarak MHP'den Meclis'e giren ve Ankara'da inşaat sektörünün önemli isimleri arasında yer alan Bedri Yaşar, 17 Ağustos depreminden sonra  geçici konut ihalesine girdi. Bedri Yaşar ismi ilk kez resmi adı "Deprem bölgesinde yer alan Körfez (Kocaeli) 1. ve 2. Bölge'de yaptırılacak prefabrik konutlara ait altyapı inşaatı" ihalesine iki ayrı firmayla katılmasıyla gündeme gelmişti.

 

DEVLET BAHÇELİ KESİN DİLLE UYARDI

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "ihaleye gireni yakarım" uyarısına karşın, 1.5 trilyon bütçeli bu ihaleleri alan Yaşar, hemen ardından, Dünya Bankası kredisiyle yaptırılan kalıcı konut ihalesine girerek İzmit'te 476 ve Adapazarı'nda 546 kalıcı konutun yapımını yüklendi.  

 

PARAYI ALABİLMEK İÇİN YENİ ŞİRKET KURDU

Kalıcı deprem komutlarını alan diğer firmalar, yapım işini tamamlayıp işi kura aşamasına getirirken, İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın üstlendiği ve 31 Temmuz da bitirmeyi taahhüt ettiği konutların ancak yüzde 65'i tamamlayabildi. Yaşar bu arada piyasaya olan borçlarını ödemekte sıkıntıya girdi. Piyasalara olan borcu nedeniyle Ankara ve Niğde mahkemelerinde yürütülen davalardan trilyonluk hacizler geldi. Bunun üzerine şirketin Toplu Konut İdaresi'ndeki 11 milyon liralık istihkakına konulmasının önüne geçebilmek için yine Yaşar'ın çalışanları ve yakınları tarafından kurulan Ankara Beton AŞ'ye temlik yapıldı. Bu sayede 11 milyon liralık istihkak alacaklı şirketler yerine, Ankara Beton AŞ'ye kaydırıldı.  

 

KRİZDEN ETKİLENDİM

Temlik uygulamasını doğrulayan Toplu Konut İdaresi yetkilileri, istihkakların noter aracıyla temlik edilen Ankara Beton AŞ'nin muhasebesine hakediş takvimi çerçevesinde verildiğini bildirdiler. Bedri Yaşar'ın o dönemlerde Ankara'daki gayri menkullerini satışa çıkardığı iddia edilmişti. Bedri Yaşar, inşaatların yüzde 65'nin tamamlandığını, hakedişin temlik yoluyla Ankara Beton AŞ'ye kaldırıldığını doğruladı. Ancak bunun bir para kaçırma olayı olmadığını savunan Yaşar, yaşanan ekonomik krizin en çok istihdamı bulunan inşaat sektörünü etkilediğini ve yaşanan krizden etkilendiğini söylemişti.

Kaynak: Gerçek Taraf

KÖYTÜR İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta Erhan Usta
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER