Siyaset
Giriş Tarihi : 05-08-2023 10:34   Güncelleme : 05-08-2023 10:34

Karadeniz Koridoru Tahıllarını Un Olarak Afrika Ülkelerine Nakledeğiz

Başkan Erdoğan, Cuma namazını Kerem Aydınlar Camii’nde kıldı.

Karadeniz Koridoru Tahıllarını Un Olarak Afrika Ülkelerine Nakledeğiz

Cuma namazını Üsküdar’daki Kerem Aydınlar Camii'nde kılan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cami çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, yerel seçimlere yönelik AK Parti'nin çalışmalarına ilişkin sorusu üzerine Başkan Erdoğan, Seçim İşleri Başkanlığının gerekli bütün altyapı çalışmalarını devam ettirdiğini aktardı.

“BÜTÜN MESELE İDEAL ADAY TESPİTLERİNİ YAPARAK ÜLKE GENELİNDE SEÇİMLERDEN BAŞARILI ŞEKİLDE ÇIKMAK”

 

Başkan Erdoğan, yerel seçim çalışmalarına ilişkin şu bilgileri paylaştı: "Tabii ki başta şahsım olmak üzere, bütün Merkez Karar Yönetim Kurulu üyelerim, Merkez Yürütme Kurulu üyelerim, belediye başkanlarımız, bunun yanında tüm milletvekillerimiz, Türkiye genelinde hazırlanan programa göre şu anda zaten görevlere başladılar. Türkiye'yi tarıyoruz, taramaya devam edeceğiz. Bütün mesele en ideal aday tespitlerini yaparak ülke genelinde seçimlerden en başarılı şekilde çıkmak."

 

Başkan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Türkiye'ye yapılması beklenen ziyaretine ilişkin soruya, "Henüz tarih netleşmedi. Ancak Dışişleri Bakanım, İstihbarat Başkanım hepsi görüşmeleri yapıyorlar. Bu görüşmeler çerçevesinde öyle zannediyorum ki ağustos ayı içerisinde inşallah bu ziyaret gerçekleşecek" cevabını verdi.

 

“KARADENİZ KORİDORUNDAN GELECEK TAHILLARIN AFRİKA ÜLKELERİNE NAKLİNİ YAPACAĞIZ”

 

Başkan Erdoğan, "Fransa'nın sömürge ülkelerinden biri Mali, yeni bir hareket başlattı. Rusya da Afrika ülkelerine tahılı ücretsiz ulaştırabileceğini ifade etti. Bu durumda Türkiye'nin konumu ne olacak?" sorusu üzerine şunları kaydetti: "Biz bu konuda Rusya'yla aynı çizgideyiz. Rusya'dan, Karadeniz koridorundan gelecek tahılların, bizde una çevrilmesi ve buradan un olarak fakir Afrika ülkelerine, az gelişmiş ülkelere de bunların naklini yapacağız. Hatta şu anda bile biz, Tarım ve Orman Bakanlığımız bu adımları atmaya, fakir ülkelere de bu desteğimizi, bu yardımlarımızı yapmaya devam edeceğiz.

Tabii Fransa'nın bu yaptığı iş ilk değil. Yani geçmişte Cezayir'de yaptığı uygulamalar, Ruanda'da yaptığı uygulamalar, Mali'de yaptığı uygulamalar, bütün bunlar dünyanın bütün kayıtlarında mevcut. Ve bunu hele hele Afrikalılar çok iyi biliyor. Bakın şu anda altın sevkini, bunun yanında uranyum sevkini tamamıyla Fransa'ya durdurmuş durumdalar. Bu, yıllardan beri bu ülkelere yapılan zulmün bir karşılığıdır. Ve bizler de onlarla olan olumlu ilişkilerimizi devam ettirmeye aynen çalışıyoruz."

 

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararları kapsamında, Deniz Kuvvetlerinde Kurmay Albay Gökçen Fırat'ın tuğamiralliğe yükseltildiğinin hatırlatılması üzerine Başkan Erdoğan, "Doğrusu ben bu atamadan, bu tayinden çok çok mutlu oldum. Hele hele böyle bir kızımızın amiralliğe terfi etmesi bizi çok çok mutlu etti. Biliyorsunuz ki yargıda filan bu atamalar çok var ama şimdi ilk defa silahlı kuvvetlerde böyle bir kızımızın albaylıktan amiralliğe terfi etmesi ayrı bir güzellikti. Ben kendisini kutluyorum, tebrik ediyorum. İnşallah bundan sonraki şûralarda bunun devamı da gelecektir" diye konuştu.

Recep YAZGANRecep YAZGAN