Kızılay Samsun Şubesi şehir merkezine taşındı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kızılay Samsun Şubesi şehir merkezine taşındı!
14.03.2022 15:30:29

 

Kızılay Samsun Şubesi şehir merkezine taşındı!

Kızılay Samsun Şubesi’nin, Samsun merkez İsmet Paşa caddesinde beş yıl önce tamamlanan binasını o gün bugündür boş olarak bekletilme sebebini sorduğumuz haberimiz ses getirdi.

Kızılay Samsun Şubesi, Atakent’te beş katlı eski Kızılay Orta Karadeniz Kan Merkezinin binasını Kızılay Samsun Şubesi olarak kiralamış ve aylık 16 Bin TL kira ödüyordu.

Türk Kızılayı Samsun Şubesi beş yıl önce İsmet Paşa Caadesi’nde Mustafa Kemal İlkaokulu’nun hemen üstünde beş katlı, 1+1 16 dairelik bir bina inşa etti.

Binanın zemin katında da iki adet dükkan bulunuyor.

Kızılay’ın bu binası inşaatı bittiğinden bu güne beş yıl boyunca bomboş dururken, Kızılay Samsun Şubesi hizmet binası olarak Atakent’te daha önce Kızılay Kan merkezi olarak kullanılan beş katlı binayı kullanıyordu.

Kızılay Samsun Şubesi, Atakent’teki binayı boşaltarak Kale Mahallesi Hacıhatun Sokaktaki Fatih Temiz İş Merkezi’ne aylık 10 Bin TL kiraya taşındı.

KIZILAY BAŞKANI AHMET ALİ BULUT’UN PONTUSÇU DOSTLARI

Kızılay Samsun Şube Başkanı Ahmet Ali Bulut’un, Yunan İstihbaratına çalışan ve kendisini Pontusçu olarak niteleyen geçen yıl ölen Theodoros Pavlidis’i, düzenli olarak Samsun’a davet ettiği biliniyor.

Karadeniz bölgesini halen Yunan ve Pontus toprakları olarak niteleyen Yunanlı Theodoros Pavlidis’in Samsun’da kurduğu nitelikli dostluklar bir dönem merak konusu olmuştu.

Pavlidis, Karadeniz’de uzun zamandır çalışmalar yapan, özellikle Trabzon'da eski Rum yerleşkeleri ve Rumların yoğun olarak yaşadığı Of ve Çaykara başta olmak üzere Trabzon ve Rize bölgesinde ana dili Rumca olan kökenden Rumlar ile dostluklar geliştirme ve ikili ilişkileri gerçekleştirme çabası içindeydi.

Pavlidis’in Yunan İstihbarat “Örgütü Ulusal İstihbarat Servisi (NIS)” ne çalıştığı ve faaliyetlerinin yakından takip edildiği biliniyordu.

HER 19 MAYIS TARİHİNDE ETKİNLİK YAPIYORLAR

Pavlidis her 19 Mayıs 1919’un yıldönümünü sözde “Pontus Soykırımı”nın yıldönümü olarak anma programları ve değişik panel ve seminerler ile gündeme getiriyor.

Pavlidis’in sosyal medya hesaplarında paylaşımını yaptığı 6 Kasım 2016’da Zürih’te yapılan sözde “PONTUS RUM SOYKIRIMI” konulu panelde ise “1914 -1923 yılları arasında Karadeniz’de yaşananlar” başlığı altında;

Karadeniz’de yaşanan Türk milliyetçiliğinin sebepleri

Pontuslu Rumlar Kimdir?

19 Mayıs 1919’dan sonra neler yaşandı?

353 bin rakam değil İNSAN

Mübadele ile köklerinden koparılanlar

Konuları işlenmişti.

RUM KÖKENLİLERİN YANISIRA AŞIRI SOL ÖRGÜTLER İLE DE İLİŞKİSİ VAR

Pavlidis’in Karadeniz bölgesinde uzun yıllardır kurduğu ilişkiler sadece Rum kökenli işadamı ve bürokratlarla da sınırlı kalmamış. Facebook üzerinden Karadeniz bölgesinde ayrılıkçı söylemlerle yapılanan “Devrimci KARADENiZ” yapılanması ile yakından ilgilenen Pavlidis bu grubun paylaşımlarını yapmış ve yayılmasını sağlamış.

PAVLİDİS’İN SAMSUN İLİŞKİLERİ DUDAK UÇUKLATACAK NİTELİKTE

Pavlidis, Samsun ilişkilerini işadamları olan Ahmet Ali Bulut ve Recep Yılmaz üzerinden yürütüyor. Bu kişiler üzerinden Samsun’da anadili Rumca olan birçok Rum kökenli işadamı, bürokrat, dernek başkanı ve siyasiler ile Türk-Yunan geceleri adı altında bir araya gelmiş ve ziyaretler yapmış.

AHMET ALİ BULUT PONTUSÇUYU YUSUF ZİYA YILMAZ İLE BULUŞTURUYOR

Ahmet Ali Bulut’un Pontusçu Theodor Pavlidis'i düzenli olarak Samsun’da misafir ettiği iddia edilirken, sosyal medya paylaşımlarında bu durum dikkat çekiyor. ‘Totor ve eşi Atehna dostlarımla Büyükşehir belediye başkanımızı ziyaret ettik’ şeklinde paylaşım yapan Bulut’un ve Yusuf Ziya Yılmaz’ın samimi pozları ‘Pontusçu siyasi yapılanma’ hakkında akıllara soru işareti getiriyor.

TÜRK-YUNAN GECELERİ ADI ALTINDA PONTUS BULUŞMALARI

Samsun’da pontucsu ve Yunan istihbaratı adına çalışan Pavlidis’in talebi ile organize edilen Türk-Yunan gecelerinin ilki basına kapalı ve Yuzuf Ziya Yılmaz'a yakınlığı ile bilinen işadamı Fatih Temiz’in yazlığında yapıldı.

Samsun Büyükşehir Eski Belesiye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın desteğiyle basına kapalı olarak yazlığın bahçesinde yapılan organizasyona Yunanistan’dan gelen birçok rum kökenli Yunanlı da katıldı. Yunanistan’dan gelen rum sanatçıların şarkılar söylediği gecede Theodoros Pavlidis haricinde Yunan İstihbaratına çalışan bir kaç Yunanlı daha vardı.

Samsun’da yaşayan Rum kökenli Samsunluların çoğunlukta olduğu gecenin biletleri ise ilginç bir şekilde 250 TL’ye satıldı. Sözde dostluk gecesi adı altında Samsun Büyükşehir Belediyesi destekli bir organizasyonda biletlerin para ile satılması ile diğer organizasyonlar için fon oluşturuldu.

Bir sonraki organizasyon 2013 yazında basına açık yapıldı. Yapılan organizasyona birçok işadamı ve siyasetçi ve bürokratın yanı sıra Samsun’da cemiyet hayatında önde olan isimler de katıldı. Organizasyonda konuşan Samsun Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın “Samsun’da birlikte yaşayan ve bu coğrafyadan göç etmiş dostlarımızın varlığını bilen birisi olarak, dostluklarımızı nasıl geliştirip, nasıl bir sıcak ilişki kurabiliriz diye 10 yıldır uğraşıyordum.” demesi Thedoros Pavlidis’in Pontusculuk için yaptığı görüşmelerin ve geliştirdiği ilişkilerinin başarısını ortaya koyan itiraf gibiydi.

PAVLİDİS OF-ÇAYKARA VE RİZE KÖKENLİLER İLE ÖZEL İLGİLENMİŞ

Pavlidis Samsun’da kurduğu ilişkilerde kişilerin tamamına yakınının ana dili Rumca olan Rum kökenli Türkler olması ise dikkat çekici. Tüm Karadeniz bölgesinde rum kökenli Türkler ile iletişim halinde olan Pavlidis bu grupları Yunanistan’da ağırlarken “Siz aslında Rumsunuz” anafikrinde söylemler ve eylemlerden de kaçınmadı.

Yunanistan’da düzenlenen Pontusculuk temalı gezi ve organizasyonlarda sözde Pontus bayrağı altında çekilen fotoğraflar ise Türklüğe ve Türkiye’ye ihanet seviyesindeydi.

Kızılay Samsun Şubesi şehir merkezine taşındı!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER