Kötü Huylardan Korunmanın Yolları
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kötü Huylardan Korunmanın Yolları
17.06.2022 13:47:25

 

Kötü Huylardan Korunmanın Yolları

İslâm dininin temeli Allah’a ve Rasûlü’ne itaat esasına dayan¬maktadır. Allah’a itaat, Yüce Allah’ın Kur’ân-ı Kerim’de bildirdiği emir ve yasaklarına uymakla olur. Rasûlullah (s.a.s.)’e itaat ise O’nun sünnetine uymaktır, yani hayatın her alanında O’nu örnek almaktır.

Yüce Allah şöyle buyurur: “Muhakkak ki Allah adâleti, ihsanı (güzel davranışı) ve (muhtaç olan) akrabaya yardım etmeyi emreder; haksızlıktan, ahlaksızlıktan,  kötülükten, zulüm ve azgınlıktan men eder; iyice anlayıp tutasınız diye size böylece öğüt verir.” (Nahl, 16/90)

 Âyette; ihlas/samimiyet, doğruluk, dürüstlük, sabır, şükür, tevazu, iffet, hayâ, sevgi, saygı, hoşgörü,  vefa, tevbe, takva, adalet, güler yüz, güzel söz, şefkat, merhamet, kanaat ve cömertlik gibi güzel davranışlar emrediliyor.

Ayrıca içki, kumar, zinâ, eşcinsellik, zulüm, gurur, kibir, faiz, taciz, tecavüz, haksızlık, ahlâksızlık, hırsızlık, rüşvet, şiddet, öfke, hakaret, ihanet, insanları küçük görmek ve zor duruma düşürmek, kıskançlık, bencillik, cimrilik, israf, nankörlük, sözünde durmamak, emanete ihanet etmek, alay etmek, gıybet, dedikdu, iftira ve yalan gibi kötü davranışlar, kötü alışkanlıklar  da yasaklanıyor.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Kötü Huylardan Korunmanın Yolları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri