Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var!
28.09.2020 10:50:45

 

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var!

Samsun İl ve İlçelerinde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla uygulanacak olan Köyümde Yaşamak İçin Bir SÜRÜ Nedenim Var Projesi kapsamında Samsun Valiliği ile Ziraat Bankası arasında protokol imzalandı.

Proje kapsamında Samsun İli ve İlçelerinde Karakaya, Bafra ve Sakız ırkı koyun varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin büyütülmesi amacıyla adı geçen kurumlar arasında işbirliği öngörülüyor.

Proje Samsun Valiliği koordinasyonunda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Bankası işbirliği ile yürütülecek.

Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında şunları söyledi: “Projeyle İlimizdeki küçükbaş hayvancılık yapan işletmelerin ölçeklerinin büyütülmesi, küçükbaş hayvan varlığının arttırılması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, İlimizdeki yerel koyun ırklarının sayısının arttırılarak bölgesel kalkınmanın sağlanması ve en nihayet yerel koyun yetiştiriciliği ile kırmızı et açığının kapatılması hedeflenmektedir.

Proje sayesinde İlimizdeki anaç koyun varlığımızın 400.000 baş artırılması hedefler arasındadır. Karakaya, Bafra ve Sakız ırkı anaç hayvanlardan oluşan Proje, küçükbaş hayvancılık yapan işletmelere finansal destek sağlamakla beraber, dişi hayvanların kesimini önleyerek anaç hayvan varlığımızın artırılmasını amaçlamaktadır. Bu çerçevede İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince kontrol ve eğitim desteği de verilecektir.

 

Valiliğimiz koordinasyonunda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Bankası işbirliğinde yürütülecek Proje ile ilk etapta; ilimizde halen koyun yetiştiriciliği yapan, asgari 100 baş koyun için ağıl kapasitesi ve bakım şartları uygun üreticilerle bu üreticilerin damızlık koyun alabileceği işletmeler belirlenecektir. Valiliğimiz, üreticilerin uygun fiyatlarla yem alabilmesi ve kesime göndereceği erkek hayvanları uygun fiyatlarla satabilmesi için de devrede olacaktır. Bu amaçla asgari 3 yem firması ve asgari 3 kesimhane/kombina belirlenerek firma bilgileri üreticilere duyurulacaktır. Üreticiler ihtiyaç duydukları yemi uygun maliyetle alırken, hayvanlarının kesimlerini de belirlenen firmalarda yapacaklardır.

Proje kapsamında doğacak erkek hayvanların kesime gönderilerek kırmızı et üretimine katkı sağlanması ve dişi anaç hayvanların ise işletmede sürüde tutularak anaç sürüsünün büyütülmesi hedeflenmektedir. Ziraat Bankası, projeden yararlanacak üreticilere uygun koşullarla 100 000 TL‘ye kadar % 0 faizle kredi ve 100.000 TL‘yi aşan kısım için güncel faiz oranı % 4,5 olarak kredi kullandıracaktır. Bu kapsamda, üreticilerimiz damızlık koyun alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi ve yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullanabilecektir. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

Ziraat Bankası Bafra Sakız ırkı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Samsun Valiliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER