Kurban İbadetime Dil Uzatma!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kurban İbadetime Dil Uzatma!
06.07.2022 15:22:54

 

Kurban İbadetime Dil Uzatma!

Kurban, sadece ve ancak Allah'ın rızasını kazanabilmek ve yine Allah'a yaklaşarak eşsiz bir bağ kurmak amacıyla Kurban kesme ibadetini gerçekleştirirken, yalnız Allah için kesilecek olan Kurban sayesinde, onun emirlerine itaat etme göstergesi olarak Kurban kesmek gerekir. Kökeni Hz. Adem (a.s) dönemine kadar uzanan ve tamamen İslam'i esaslara uygun bir biçimde Kurban kesmenin Müslümanlar açısından amacı, şartları ve önemi bulunmaktadır.

Kur'an-ı Kerim'de pek çok Ayette belirtilen ve "Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey" anlamını içerisinde barındıran Kurban kesmenin amacı nedir?

Kurban;

Sözlük anlamıyla incelediğimizde "Yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey" şeklinde anlam taşımaktadır. Diğer yandan Kurban kelimesi dini bir terim olarak incelendiğinde ise "ibadet maksadıyla belirli bir vakitte ve belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce kesmektir. Sadece ve ancak Allah'ın rızası için ve Allah'ın rızasını kazanmak için Kurban kesilir. Allah'ın huzurunda maddi bir fedakarlık örneği sergileyerek manevi bir bağ kurmaktadır.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Kurban İbadetime Dil Uzatma!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri