Mahkemeden Etikhaber’e Gazetecilik Dersi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mahkemeden Etikhaber’e Gazetecilik Dersi!
20.09.2022 16:06:58

 

Mahkemeden Etikhaber’e Gazetecilik Dersi!

Atakum Belediyesi’ne şantaj yapmaktan yargılanan Samsun Etikhaber sitesi sahipleri Sezer Sezer ile Berat Gonca hakkında yaptığımız haberin yayından kaldırılması talebi 3. Sulh Ceza Hakimi tarafından okullarda okutulması gereken ders gibi bir gerekçe ile red edildi.

Akasyamhaber’de yer alan, “Tetik Haberin gazetecilikten anladıgı siz de para verin size de çakmayalım!" haber baslıgıyla yaptığımız haberin yayından kaldırılmasını talep eden Sezer Sezer’e Samsun 3. Sulh Ceza hakimi tez konusu olabilecek bir şekilde karar vererek talebini red etti.

Samsun 3. Sulh Ceza hakimi kararından şu ifadelere yer verdi;

ELEŞTİREL DİLDE KARŞI HABER YAPILDIĞI

Haberde Atakum Belediyesi aleyhinde haberler yayınlayan ve basın kuruluslarını santaj yapmakla suçlayan sözde gazetecilerin Atakum Belediyesine santaj yapmaktan yargılandıgı hususlarının anlatıldıgı, Samsun Etik Haber isimli sayfanın yöneticisi olan talepte bulunanın ve çalısanı Berat Gonca 'nın istirak halinde santaj suçundan yargılandıkları hususlarının haber yapıldıgı, haber içerigi incelendiginde talepte bulunanın daha öncesinde kendi haber sitesi üzerinden yaptıgı haberlere karsılık elestirel dilde karsı haber yapıldıgı, haber içeriginde talepte bulunanın devam eden yargılamasından da bahsedildigi, yargılamaya iliskin iddianame içeriginden ibarelerin paylasıldıgı, kovusturma asamasının aleni olması, tarafların gazeteci olmaları, yapılan haberlere karsılık sarsıcı ve elestiler tarzda baslıklar atılarak haberin daha fazla okunmasının amaçlandıgı, haberin tümüyle basın özgürlügü kapsamında agır elestiri sınırında kaldıgı, bu haliyle talepte bulunanın kisisel haklarının ihlaline yönelik içerik bulunmadıgı degerlendirilmekle bu link yönünden yapılan talebin reddine karar vermek gerekmis olup asagıda yazılı oldugu sekilde hüküm kurulmustur.

Diğer yandan ‘Şimdi Etik Haber Cevap Versin’ başlık haberimizin içeriğinde talepte bulunan Sezer Sezer'e ait kisisel veri niteliginde olan T.C. Kimlik numarası, vergi numarası içeren fatura bilgisinin talepte bulunanın kisisel bilgileri karartılmadan aynen paylasıldığından dolayı talepte bulunanın talebinin kısmen kabulüne karar verildi.

Not; yayınlanan faturada kişisel bilgiler karartılmıştır.

Mahkemeden Etikhaber’e Gazetecilik Dersi!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri