Meclis Uhdesindeki Halifelik Yeniden İhya Edilmelidir
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Meclis Uhdesindeki Halifelik Yeniden İhya Edilmelidir
31.08.2020 16:25:28

 

Meclis Uhdesindeki Halifelik Yeniden İhya Edilmelidir

Lozan Anlaşmasının gizli maddelerinden olan Halifelik, Büyük Millet Meclisindeki sert tartışmalardan sonra kaldırılmamış Meclis uhdesine alınmıştı. Fakat CHP yönetimi bu emrivaki sonrasında gerekli işlemleri yapmamış Halifelik makamını fiilen ortadan kaldırmıştı.

Halifeliğin Meclis uhdesine alınması sonrasında İngiliz Avam Kamarası Lozan Anlaşmasını onaylamıştı. Bu sayede sömürge ülkelerindeki Müslümanları kontrol altına almak isteyen Birleşik Krallık yani İngiltere derin bir nefes almıştı.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında verilen ağır kayıplar; üzerinde güneş batmayan Birleşik Krallığın gücünü yitirmesine yol açmıştır. Hindistan başta olmak üzere birçok ülkenin bağımsızlığını kabul etmek zorunda kalan İngiltere’nin artık günümüzde halifelikle ilgili önemli bir derdi kalmamıştır.

Bununla birlikte İslam ülkelerinin başsız kalmasını isteyen ve birbirleri ile çatışmaya girerek güç kaybetmesini isteyen başta ABD olmak üzere Hıristiyan ve Yahudiler, Halifeliğin ihya edilmesini istememektedirler. Tabii ki bunların keyfi için bu çok önemli müessesenin ortadan kaldırılmasına göz yummak gerekmiyor. Bilakis 500 yıl İslam’a bayraktarlık yaptığı gibi Müslümanların tek çatı altında toplanmasına muvaffak olmuş Osmanlı Devletinin Halifelik kurumunu yeniden tesis etmek gerekiyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER