Samsun Haber
Giriş Tarihi : 23-09-2022 17:17   Güncelleme : 24-09-2022 17:22

OMU Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof Dr Gamze Alaylı görevden alındı!

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanı olduğu halde Romatoloji Polikliniği sorumluluğu yürüten Gamze Alaylı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan yardımcılığı görevinden alındı.

OMU Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof Dr Gamze Alaylı görevden alındı!

 

Gamze Alaylı, Kendisi romatoloji uzmanı olmadığı halde, Dekan Prof Dr Cengiz Çokluk'u kullanarak İç hastalıkları Romatolojinin Behçet Hastalığı ve Ailesel Akdeniz Ateşi polikliniklerini hukuksuz bir şekilde kapattıran isim olarak biliniyor.

Gamze Alaylı'nın görevden alınmasının bu durumla ilişkili olabileceği iddia ediliyor.

Gamze Alaylı'nın görevden alınması ile ilgili diğer bir başka iddia ise OMÜ'de eğitim sisteminde değişikliğe gidilmesini istememesi olduğu belirtilmektedir.

Türkiye'de yalnızca 2-3 üniversitede ve OMÜ'de uygulanan, İstanbul ve Ankara'daki saygın üniversitelerde hiçbir değer atfedilmeyen probleme dayalı öğrenme sisteminde ısrarcı olan Alaylı’nın Probleme dayalı öğretim sisteminde ısrarcı olması yüzünden rektörlük ile arasının açıldığı iddia ediliyor.

 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi probleme dayalı öğretim sistemine geçtiğinden beri eğitim başarısının artmak şöyle dursun gerilediği belirtililiyor.

Hem eğitim başarısını gerilettiği hem de tıp fakültesi hocalarına aşırı yük yüklediğinden dolayı Pek çok öğretim üyesi bu sistemi istemiyor.

Buna rağmen Gamze Alaylı'nın bu sistemde ısrarcı olması onun sonunu getirdiği gelen iddialar arasında.

Böylece OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Cengiz Çokluk’un en yakın arkadaşını, Rektör Prof Dr Yavuz Ünal görevden almış oldu.

Tıp Fakültesi eğitimcilerinin Gamze Alaylı'nın görevden alınması ve probleme dayalı öğrenimden vazgeçilmesinin yerinde bir karar olduğu yönünde görüş birliği içinde olduğu da belirtiliyor.

 

Recep YAZGANRecep YAZGAN